Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Bezpieczeństwo finansowe - program "Bankowcy dla edukacji"

Logo programu EdB

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego. Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl

 

 


 

Plan Polaków na 2024 rok - oszczędzanie!

Nic nie jest tak ważne jak oszczędzanie – wynika z badania „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Oszczędzać chce w tym roku 40 proc. osób, kolejne 20 proc. odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7 proc. inwestować.

Pieniądze, foto źródło pixabay


 

O świadomości cyberzagrożeń - raport antyfraudowy BIK

W roku 2023 r. niechlubne czołowe miejsca popularności najczęstszych metod hackerskich zajęły vishing i phishing. Największym problemem w zapewnieniu bezpieczeństwa osób prywatnych i przedsiębiorców jest nadal niska świadomość zagrożeń zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm.

Cyberbezpieczeństwo - foto źródło pixabay


 

Misja ESG – czy w pracy liczy się tylko kasa?

Dzisiejszy świat przynosi przedsiębiorstwom, organizacjom i inwestorom niezliczoną ilość możliwości rozwoju i zarobku. Rzeczywistość z dnia na dzień staje się coraz bardziej nowoczesna, przynosi wiele ułatwień, ale wraz z tym pojawiają się nowe wyzwania. Takimi wyzwaniami są m.in. zmiany klimatyczne, nierówności społeczne czy kwestie prawne.

Dym z komina, foto źródło pixabay


 

Emerytura z perspektywą: Jak inwestować dla długoterminowego zabezpieczenia dochodów

Jak mówi dobra praktyka zarządzania pieniędzmi: warto stać na kilku nogach finansowych. Pomimo iż zapewne jedną z tych nóg będzie stanowiła emerytura, warto zawczasu rozwijać kolejne, aby uzyskać odpowiedni poziom stabilizacji finansowej już po zakończeniu kariery zawodowej.

Banknoty, foto źródło pixabay


 

Inflacja i niskie zarobki. Co jeszcze wpływa na sytuację finansową Polaków?

Blisko połowa (48 proc.) ankietowanych twierdzi, że ma kłopoty finansowe — wynika z badania przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor. Za najczęstszą przyczynę takiego stanu rzeczy uważają inflację (31 proc.) i zbyt niskie zarobki (23 proc.).

Pusty portfel, foto źródlo pixabay


 

Oszustwa na rynkach inwestycyjnych i finansowych, jak je rozpoznawać i jak się przed nimi bronić?

Rynek inwestycyjny i finansowy to obszar, w którym obietnice szybkich zysków i potencjalnie atrakcyjne oferty przyciągają zarówno doświadczonych inwestorów, jak i osoby początkujące w świecie inwestycji. Niestety, wraz z obietnicami sukcesu pojawia się także ryzyko oszustw. Dlatego ważne jest, aby inwestorzy byli świadomi zagrożeń i umieli skutecznie się przed nimi bronić.

Osoba przed komputerem, foto źródło pixabay


 

Bezpieczeństwo finansowe - dlaczego oferty zysku bez ryzyka są niebezpieczne?

Jeśli w naszym działaniu występuje element niepewności co do biegu wydarzeń występuje tam też ryzyko. Wobec tego inwestowanie nierozerwalnie jest z nim związane. W zależności od tego, w jakim miejscu inwestujemy, ryzyko może być różne oraz mieć różną siłę.

Wykres na monitorze, foto źródło pixabay


 

Polacy w cyberprzestrzeni – obawiają się dezinformacji, chcą edukacji o zagrożeniach

Z najnowszej edycji badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” opublikowanego przez WIB oraz Związek Banków Polskich wynika, że coraz częściej Polacy wskazują problem dezinformacji jako duże zagrożenie w cyberprzestrzeni, a 9 na 10 ankietowanych przyznaje, że potrzeba większej edukacji cyfrowej.

Grafika z kłódką, foto źródło pixabay


 

Inwestowanie z rozsądkiem. Jak emocje wpływają na decyzje inwestycyjne?

Emocje odgrywają kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Mogą być przyczyną znaczących strat na giełdzie. Niedoświadczeni inwestorzy, kierowani skrajnymi emocjami, często podejmują złe decyzje i w rezultacie tracą zainwestowany kapitał.

Laptop i telefon z wykresami, foto źródło pixabay


 

Ubezpieczenie – warto o nim pomyśleć nie tylko w wakacje

Ubezpieczanie się znane było już w starożytności, ponieważ ludzka działalność zawsze była obarczona ryzykiem. To właśnie to ryzyko skłoniło ludzi do poszukiwania pomysłów mających na celu łagodzenie niepożądanych skutków.

Kobieta telefonuje, foto źródło pixabay


 

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe (2FA)

Bezpieczeństwo danych jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień w dziedzinie technologii informacyjnych. Wraz z rozwojem cyfrowego świata, wzrasta również liczba zagrożeń, z jakimi muszą zmierzyć się użytkownicy. Dlatego też coraz większą wagę przykłada się do zabezpieczania dostępu do różnych systemów i kont. Jednym z najskuteczniejszych środków ochrony jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe.

Osoba przy laptopie trzyma w dłoni telefon, foto źródło pixabay


 

Bezpieczny wypoczynek: ochrona tożsamości i mienia podczas wakacji

Wakacje to czas, kiedy możemy odpocząć od pracy i codzienności. Jednak nie powinniśmy zapominać, że złodzieje nie biorą urlopu – działają cały rok, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć problemów i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.

Włamanie do samochodu - foto źródło pixabay


 

Praca na wakacjach – klucz do sukcesu w dorosłym życiu

Wakacje to czas na odpoczynek, podróżowanie, ale również na zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Praca w okresie letnim ma wiele plusów, a polskie prawo zezwala na zatrudnianie nastolatków.

Zbiory porzeczek - foto źródło pixabay


 

Długi mogą się przedawnić, ale ślad po nich zostanie

Czym jest przedawnienie długu i po jakim czasie dług ulega przedawnieniu? Które zobowiązania się przedawniają i czy można dopisać dług przedawniony do Rejestru Dłużników BIG? Te pytania nurtują wielu Polaków, którzy z powodu wysokiej inflacji i stóp procentowych mają coraz więcej problemów z terminowym regulowaniem bieżących rachunków i zobowiązań kredytowych.

Banknoty - foto źródło pixabay


 

Polacy oszczędzają na żywności, ale wciąż ją marnują

Żywność nadal drożeje najbardziej. Jak podaje GUS, poziom inflacji w maju br. wyniósł 13 proc., ale ceny produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych były o 18,9 proc. wyższe niż przed rokiem.

Wnętrze sklepu spożywczego - foto źródło pixabay


 

Dzień Dziecka – jak wychować przedsiębiorcze dziecko?

Dzień Dziecka, jaki obecnie znamy w Polsce, został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych przez pastora Charlesa Leonarda. 2 czerwca 1857 roku odprawił on nabożeństwo dla dzieci. Nazwał je Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a następnie – Dniem Dziecka.

Chłopiec wrzuca monetę do skarbonki - foto źródło pixabay


 

Bezpieczne media społecznościowe

Media społecznościowe stają się coraz bardziej popularne i istotne w naszym życiu. Pozwalają na łatwe utrzymanie kontaktu z rodziną, znajomymi oraz dzielenie się ważnymi chwilami z naszego życia. Niestety, korzystanie z mediów społecznościowych niesie ze sobą również pewne ryzyka.

Ikony aplikacji na wyświetlaczu - foto źródło pixabay


 

Uwaga na fikcyjne komunikaty o „zwrocie podatku”

Zagrożenie phishingiem cały czas rośnie, uważają Polacy. Już niemal 7 na 10 ankietowanych obawia się, że oszuści podszyją się pod jakąś instytucję albo osobę, a oni w dobrej wierze odpowiedzą i przekażą im swoje dane czy dostęp do konta – wynika z realizowanego dla BIK badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków”.

Postać w kapturze, foto źródło pixabay


 

Hasło jest dla hakera jak brakujący element układanki

Przeciętny użytkownik internetu codziennie musi zmierzyć się z zarządzaniem hasłami do kilkunastu lub więcej kont. Rocznie traci na zmienianie i ustanawianie nowych haseł aż 21 godzin. Nie da się jednak od tego uciec. Silne hasło to podstawowa forma ochrony przed cyberprzestępcami, a coraz powszechniej zaczynają ją wspierać dodatkowe sposoby uwierzytelniania.

Laptop, foto źródło pixabay


 

Rośnie liczba prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości

Liczba prób wyłudzeń kredytów wg ich liczby stopniowo rośnie ze średniego poziomu 1,2 tys. kwartalnie w 2019 r. do średniej 2,1 tys. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dowód osobisty - źródło foto gov.pl


 

Poznaj 5 zasad "cyber-BHP", by nie paść ofiarą internetowych przestępców

Liczba cyberataków rośnie w lawinowym tempie. W sieci zagrożone są nasze dane osobowe, prywatność i pieniądze. Możemy też zostać wykorzystani do ataku na organizację, w której pracujemy. Jak wynika z badań dla BIK, przekonało się o tym już 4 na 10 Polaków.

Wirtualna kłódka - źródło foto pixabay


 

Biznes i zarządzanie – nowy przedmiot w szkołach

W polskich szkołach ponadpodstawowych od najbliższego roku szkolnego pojawi się nowy przedmiot – „biznes i zarządzanie”, który zastąpi realizowany od lat przedmiot – podstawy przedsiębiorczości. Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej społeczeństwa, poprzez rozwój kluczowych kompetencji (m.in. postaw przedsiębiorczych, umiejętności menedżerskich, przywódczych) oraz praktyczne podejście do realizacji przedmiotu w szkole.

Dłonie, foto źródło Pixabay


 

Technologie kwantowe, a cyberbezpieczeństwo

Technologie kwantowe stanowią potencjalne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa, a z drugiej strony dają narzędzie dla jego wzmocnienia. Rozwój technologii kwantowych na nowo ustali więc zasady bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Laptop na stoliku, foto źródło Pixabay


 

Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia korzystając z opcji „Kup teraz, zapłać później"

Płatności odroczone tzw. BNPL (Buy Now, Pay Later czyli „Kup teraz, zapłać później”) zyskują coraz większą popularność wśród klientów sklepów internetowych. Zwolenników tego rozwiązania przekonuje przede wszystkim możliwość odłożenia przelewu w czasie i sposobność do zrobienia większych zakupów.

Wnętrze centrum handlowego - foto źródło Pixabay


 

Seniorzy przyszłością? Dlaczego warto inwestować w działania senioralne?

Nasze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Jeśli nic się nie zmieni wkrótce będziemy jednym z najstarszych państw w Europie. Według Banku Światowego już za trzydzieści lat co drugi mieszkaniec Polski będzie w wieku 50+. Warto się na to dobrze przygotować.

Seniorzy na ławce - foto źródło Pixabay


 

Czym jest spoofing i gdzie zgłosić ataki?

Spoofing jest rodzajem oszustwa, do którego przestępcy wykorzystują e-mail lub rozmowę telefoniczną. Podszywają się pod banki, instytucje państwowe czy firmy, by wyłudzić wrażliwe dane lub pieniądze. Przed atakiem spoofingowym może ochronić nas czujność i zasada ograniczonego zaufania do przychodzących połączeń telefonicznych i e-maili.

Mężczyzna rozmawia przez telefon - foto źródło Pixabay


 

Finansowy portret kobiety. Ma mniej pieniędzy, ale lepiej nimi zarządza

Kobietom trudniej o duży portfel, łatwiej jednak o mniejsze zaległości. Gdy co trzeci mężczyzna deklaruje, że nie martwi się o pieniądze, wśród pań w takiej sytuacji jest 28 proc. – wynika z badań Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Portfel w dłoniach - foto źródło Pixabay


 

Jak zwiększyć dochody i obniżyć koszty

Obecna sytuacja gospodarcza, a przede wszystkim rosnące ceny produktów i nośników energii, stanowi rosnące wyzwanie dla domowych finansów. To już najwyższy czas, by przyjrzeć się swoim dochodom i rozchodom i poszukać sposobów na polepszenie swojej sytuacji.

MOnety - zdjęcie źródło Pixabay


 

Przez drożyznę osoby żyjące w związkach kłócą się o finanse częściej

Psuje humor w sklepach, zalewa falą strachu przy otwieraniu kopert z rachunkami, pogarsza też atmosferę w domu. Mowa o inflacji, która spowodowała też, że jedna piąta związków częściej kłóci się o pieniądze.

Para się kłóci - zdjęcie źródło Pexels


 

Przedsiębiorczy budżet domowy

Nie każdy jest przedsiębiorcą, ale każdy w mniejszym lub większym zakresie zarządza pieniędzmi. Przedsiębiorcze podejście do budżetu domowego przydaje się zwłaszcza w niepewnych i niespokojnych czasach.

Dłoń trzymająca banknoty


 

Bądź eko i oszczędzaj!

Ekologia i ekonomia mają ze sobą znacznie więcej wspólnego niż tylko grecki źródłosłów. Postawy przyjazne dla planety bardzo często okazują się również korzystne dla naszego portfela. Oto kilka pomysłów, jak możesz zadbać jednocześnie o środowisko naturalne i swoje finanse.

Grafika kula ziemska na liściu


 

Biometria jako mechanizm uwierzytelniania

Wygląd twarzy czy barwa głosu to cechy człowieka, po których rozpoznajemy się podczas kontaktów bezpośrednich, rozmów przez telefon czy czatów wideo. Nic dziwnego, że wraz z rozwojem technologii w ten sam sposób są nas w stanie rozpoznać nowoczesne urządzenia.

Odcisk palca


 

Wyższa emerytura! Sposoby na podniesienie świadczeń emerytalnych

Poleganie wyłącznie na emeryturze gwarantowanej przez państwo nie jest najlepszą strategią. Wiele wskazuje na to, że osoby, które same nie zatroszczą się o podniesienie świadczenia, będą musiały pogodzić się ze znacznym obniżeniem poziomu życia po przejściu na emeryturę.

Pieniądze w dłoni


 

Bezpieczni nie tylko w Święta

Rozpoczął się okres przedświątecznej gorączki, świadczą o tym nie tylko ozdobione witryny sklepowe, piosenki świąteczne i wszechobecne promocje, ale także wzmożona aktywność oszustów. Aby się im nie dać, warto zachować zdrowy rozsądek wydając pieniądze w sposób odpowiedzialny i dbając o bezpieczeństwo zakupów, przypomina ZBP.

Kłódka


 

Oszczędzanie i inwestowanie a inflacja

Od kilku miesięcy słowo inflacja jest odmieniane przez niemal wszystkie przypadki. Nic dziwnego – to zjawisko dotyka każdego z nas. Jednak każdy doświadcza nieco innej stopy inflacji, ponieważ kupujemy różne produkty i korzystamy z różnych usług, a ich ceny zmieniają się w różnym tempie.

Wskaźniki giełdowe


 

Nowe metody cyberprzestępców. „Odchodzą od typowych ataków hakerskich”

Trzy czwarte Polaków nie potrafi rozpoznać linku, który powinien wzbudzić podejrzenia. Tymczasem wiedza, wyczulenie na próby manipulacji i odpowiednie zabezpieczenie komputera i swojego urządzenia mobilnego to najskuteczniejsze sposoby na ochronę przed utratą oszczędności bądź danych osobowych.

Osoba w kapturze


 

Seniorze nie daj się oszukać: Nowoczesne płatności

Świat cały czas idzie do przodu, a razem z nim zmienia się nasza codzienność. Smartfony zastąpiły telefony stacjonarne, a serwisy z wideo online wyparły kasety wideo i płyty DVD. Dynamiczne zmiany dotyczą również tego w jaki sposób korzystamy z naszych pieniędzy. Tradycyjna gotówka, a również karty płatnicze zostają coraz częściej zastępowane przez nowocześniejsze formy płatności.

Płatność telefonem


 

Uwaga na telefoniczne próby wyłudzania danych

W ostatnim kwartale odnotowano ponad 1800 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 598 tys. zł. Skala nieraportowanych ataków oszustów jest wielokrotnie większa. Przestępcy dzwonią z numerów telefonu, które wyświetlają się jak prawdziwy numer wiarygodniej instytucji, np. znanego dostawcy usług lub banku. Ofiarą takiej manipulacji socjotechnicznej może paść każdy.

Płatność on-line


 

Polacy w cyberprzestrzeni ufają bankom

Polacy od lat postrzegają banki jako liderów w obszarze cyberbezpieczeństwa, a 55 proc. badanych uważa, że stosują one najwyższe standardy i raczej czują się spokojni o bezpieczeństwo swoich oszczędności – to główne wnioski z najnowszej edycji Raportu „Cyberbezpieczny Portfel”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP).

Bezpieczeństwo w sieci


 

Dywersyfikacja – złota zasada (nie tylko) w inwestowaniu

O tym, że różnorodność opłaca się przekonują eksperci z wielu dziedzin. Dietetycy zalecają zróżnicowaną dietę, jako sposób na dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ekolodzy podkreślają, że im większa bioróżnorodność, czyli liczba gatunków występujących na danym terenie, tym silniejszy i bardziej odporny ekosystem. Genetycy udowodnili, że zróżnicowane genetycznie populacje są bardziej odporne na choroby. Natomiast ekonomiści przekonują, że różnorodność jest korzystna także dla naszego portfela.

Sztabki złota


 

Jak ustrzec się przed kradzieżą danych osobowych?

Każdy z nas ma praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, aż 95 proc. osób korzysta z internetu każdego dnia. To zasługa rozwoju technologii informatycznych, które zmieniły sposób komunikowania się zarówno ludzi między sobą, jak również instytucji i firm. Pozytywne aspekty cyfryzacji praktycznie wszystkim użytkownikom sieci zakłóca cyberprzestępczość zagrażająca bezpieczeństwu osobistych danych.

Logowanie


 

Internetowe oszustwa, czyli gra na EMOCJACH!

Internet stał się nieodłączną częścią naszej codzienności. Jest niezbędny do nauki czy pracy, pomaga w komunikacji, jest również pewną formą rozrywki. Jak zawsze jednak istnieje druga strona medalu. W natłoku codziennych obowiązków i pewnych przyzwyczajeń nie wolno zapominać, że w internecie, tak jak w świecie rzeczywistym, również może pojawić się niebezpieczeństwo, przed którym należy się chronić. Sieć jest idealnym narzędziem dla cyberprzestępców, którzy znajdują nowe sposoby, aby kogoś oszukać.

Tablet


 

Sprawy urzędowe przez internet – wygodnie i bezpiecznie

Trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat bez internetu. Sieć stała się standardowym narzędziem, które daje wiele możliwości, w tym szansę zaoszczędzenia czasu, a w dobie pandemii szczególnie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Większość spraw, m.in. urzędowe czy związane z bankowością, można załatwić za pomocą kilku kliknięć.

Osoba przy laptopie


 

Nagrodzony Bakcyl w naszym powiecie

W tym roku Rada Edukacji Finansowej wyróżniła Warszawski Instytut za Projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży „Bakcyl”. W ramach tego programu bankowi wolontariusze prowadzą dodatkowe lekcje z wiedzy o finansach dla uczniów szkół w kilkuset polskich gminach. Lekcje Bakcyla odbywają się również na terenie powiatu dębickiego.

Dziecko wrzuca monety do skarbonki


 

Teraz można łatwiej zadbać o ochronę swoich bliskich przed wyłudzeniem pożyczki na ich skradzione dane

Gwałtowna, wywołana m.in. globalną pandemią cyfryzacja sprawiła, że Polacy masowo zaczęli korzystać usług online. Wzrosło zainteresowanie e-administracją, telemedycyną czy zakupami w sieci, a dostęp do nich online stał się integralną częścią życia dla wielu osób, które dotychczas z Internetu korzystały sporadycznie lub wykorzystywały tylko media społecznościowe czy dostęp do poczty elektronicznej. Dlatego coraz większego znaczenia nabiera potrzeba ochrony danych osobowych.

Bezpieczeństwo w sieci


 

Zasady mądrego inwestowania

„Oszczędnością i pracą, ludzie się bogacą” – mówi staropolskie przysłowie. W nowoczesnym kapitalizmie istnieje jeszcze jedna droga do zwiększenia swojego majątku. Można sprawić, aby pieniądze pracowały dla nas, inwestując je na giełdzie -samodzielnie kupując akcje spółek lub korzystając z oferty funduszy inwestycyjnych. Warto jednak robić to z głową.

Tablet i smartfon wyświetlają kursy akcji giełdowych


 

Dlaczego warto oszczędzać długoterminowo?

O pieniądzach często myślimy w kategoriach „od pierwszego do pierwszego”. Jeśli planujemy zbudować bezpieczeństwo finansowe, lepiej podejść do finansów osobistych w kategoriach długoterminowych i zaplanować oszczędzanie na lata.

Banknoty


 

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą danych osobowych

Przestępcy, aby przechwycić dane osobowe i wykorzystać je do wyłudzeń kredytów, pożyczek czy abonamentów telefonicznych, korzystają nie tylko ze sprawdzonych technik manipulacji socjotechnicznych, ale także z potencjału nowych technologii. W ciągu ostatnich 6 miesięcy 38 proc. ogółu Polaków padło ofiarą phishingu, a 27 proc. doświadczyło ataku ransomware.

Mężczyzna przed laptopem


 

Od czego rozpocząć inwestowanie na giełdzie?

W czasach rosnącej inflacji coraz więcej osób szuka sposobu na ochronę wartości swoich oszczędności. Inwestycjami mogącymi zapewnić wyższe zyski niż depozyty bankowe i tym samym skuteczniejszą ochronę oszczędności przed inflacją, są z pewnością akcje spółek notowanych na giełdzie. Żeby jednak na giełdzie zarobić, a nie stracić, trzeba się dobrze przygotować.

Mężczyzna przy laptopie


 

Kredyt hipoteczny ze stałą czy zmienną stopą procentową?

W ostatnim czasie z powodu podwyżek stóp procentowych w Polsce rosną również raty kredytów hipotecznych. Ale nie wszystkie - dotyczy to kredytów ze zmienną stopą procentową, jednak czy to oznacza, że kredyt ze stałą stopą procentową jest na dziś lepszym wyborem? Niekoniecznie. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i przy wyborze rodzaju oprocentowania należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników.

Domek z kluczami


 

Jak się mają stopy procentowe do inflacji?

"Stopy procentowe idą w górę", "RPP podniosła poziom stóp procentowych", "Kolejna podwyżka stóp procentowych" – ostatnio tego typu nagłówki przewijały się przez praktycznie wszystkie media. Nic dziwnego, bo poziom stóp procentowych ma ogromne znaczenie dla gospodarki całego kraju i każdego z nas. Wydaje się jednak, że nie tak łatwo zrozumieć w jaki sposób stopy procentowe powiązane są z oprocentowaniem kredytów, odsetkami od lokat bankowych i poziomem inflacji.

Procenty


 

Co to właściwie jest ta inflacja?

Inflacja, stopy procentowe, koszt kredytu – w ostatnim czasie wzrosła liczba informacji o spadku wartości złotówki i jego konsekwencjach dla naszych portfeli. W grudniu Główny Urząd Statystyczny podał, że roczny wskaźnik inflacji wyniósł 8,6 proc. Znajomość kilku podstawowych zjawisk ekonomicznych pozwoli lepiej rozeznać się w sytuacji, a w efekcie podejmować trafniejsze decyzje finansowe. W pierwszej kolejności trzeba zadać sobie pytanie – czym właściwie jest inflacja?

Monety


 

Twój urlop – pracowity czas dla cyberprzestępców!

Wakacje. Co prawda zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz zaczynasz planować swój wymarzony urlop - szukasz stron z ciekawymi ofertami podróży, biletami w okazyjnej cenie i tańszymi noclegami. Pamiętaj jednak, że zawsze należy zachować czujność. Świadomość istniejących zagrożeń pozwala na uniknięcie niebezpieczeństw, które czyhają w wirtualnym świecie.

Laptop na biurku


 

Informacja vs dezinformacja czyli jak rozpoznać fake newsy

Pandemia koronawirusa wywołała w ludziach lęk, zrodziło się wiele obaw, ponieważ dla wszystkich była to wielka niewiadoma. W sieci zaczęły pojawiać się różne komunikaty, które często nie miały związku z rzeczywistością np. jakiś czas temu ukazały się wpisy sugerujące, że technologia 5G może mieć związek z pandemią, a dokładnie z rozprzestrzenianiem się wirusa i nasileniem objawów zakażenia. Koncepcja jakże ciekawa, ale czy prawdziwa?

Fałszywe wiadomości weświetlane na ekranie laptopa


 

Karty płatnicze – czym są i do czego służą

Z roku na rok obserwujemy rosnącą popularność transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych, a poziom ubankowienia naszego  społeczeństwa rośnie z roku na rok. Do grona użytkowników płatności bezgotówkowych oraz nowych technologii płatniczych dołączają coraz starsze pokolenia, a poziom wykluczenia sukcesywnie maleje. Osoby korzystające z obrotu bezgotówkowego cenią sobie wygodę oraz komfort w codziennych zakupach, a także potrafią zaoszczędzić przy tym i czas i pieniądze.

Karta płatnicza


 

Aplikacje mobilne – sprzymierzeńcy czy przeciwnicy?

Pierwszy użyteczny telefon został wynaleziony prawie 150 lat temu. Urządzenie ewoluowało do tego stopnia, że dziś nie dość, że jest mobilne to łączy funkcje innych sprzętów m.in. telefonu komórkowego, komputera, aparatu i odtwarzacza MP3. Podłączenie do sieci internetowej umożliwia dodatkowo pobranie aplikacji, czyli oprogramowania o różnym zastosowaniu. Musisz jednak wiedzieć jak zrobić to bezpiecznie i jak świadomie z niego korzystać.

Ikony aplikacji na tle telefonu


 

Uważaj na oszustów

Uważaj na oszukańcze telefony lub maile. Nie daj się nabrać, zwróć uwagę kto naprawdę do Ciebie dzwoni. Tylko oszuści pytają o login czy hasło, proszą o zainstalowanie aplikacji lub o pełny numer karty, datę jej ważności czy o kod CVV2/CVC2. Trzeba uważać na popularny ostatnio sposób działania przestępców, którzy podszywają się pod znane instytucje finansowe.

Mężczyzna siedzi przed komputerem i trzyma wdłoni telefon


 

Edukacja Finansowa – współczesna szczepionka na przyszłe kryzysy gospodarcze

Czy edukacja finansowa jest nam potrzebna? Przecież wiemy, skąd biorą się pieniądze, potrafimy korzystać z kart płatniczych, mamy konto w banku i elektroniczny dostęp do niego. Wydaje nam się, że nie jesteśmy szczególne rozrzutni i jakoś wystarcza nam pieniędzy na najważniejsze potrzeby. Czy potrzebujemy wiedzieć coś więcej?

Stosy monet


 

Konkurs "Z kredką i pędzlem w świecie finansów"

Zapraszamy uczniów klas podstawowych i ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Z kredką i pędzlem w świecie finansów”, realizowanym przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości w ramach 5-lecia Programu Bankowcy dla Edukacji.

Z kredką i pędzlem w świecie finansów - kolorowa grafika plakat


 

Podczas pandemii lepiej bezgotówkowo!

Aktualna sytuacja w Polsce i na świecie to wyzwania i zadania, do których powinniśmy podejść w sposób świadomy i mądry. To, co do tej pory było zwykłą czynnością,  współcześnie wymaga nowych reguł. Dotyczy to także procesu płatności, którą możemy wykonać szybko, wygodnie, ale przede wszystkim BEZPIECZNIE.
 

Karta kredytowa, czytnik - terminal


 

"Wirtualna wycieczka po świecie finansów"

Warszawski Instytut Bankowości zaprasza uczniów i szkoły z całej Polski do skorzystania z możliwości uczestnictwa w wirtualnej wycieczce po świecie finansów. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu będzie można poznać najważniejsze instytucje dla sektora bankowego w Polsce, takie jak Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej, Związek Banków Polskich oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Slajd Wirtualna wycieczka po świecie finansów i bankowości - grafika


 

 

Przez jedno zdjęcie w social mediach możemy stracić kontrolę nad swoją tożsamością

Twitter, Instagram, Facebook czy WhatsApp to narzędzia, które zrewolucjonizowały sposoby komunikowania się. Dzięki nim niemalże natychmiast możemy dowiedzieć się, co właśnie robi nasz najbliższy znajomy, popularny sportowiec czy nawet prezydent dużego kraju. To miejsca, w których również my chętnie publikujemy i chwalimy się naszymi osiągnięciami, relacjonujemy wakacje czy też zapowiadamy okolicznościowe imprezy. Jednak podobnie jak łatwo udaje nam się wyszukać informacje o najbliższych z naszego otoczenia, tak inni mogą równie szybko odnaleźć wiadomości na nasz temat. Powinniśmy się dobrze zastanowić, co chcemy żeby inni o nas wiedzieli, bo czasem nawet drobna wzmianka może przyczynić się do wielkich kłopotów.

Klawiatura komputerowa


 

Bezpieczny bankomat – wiele zależy od nas

Bankomaty na stałe wpisały się w nasz krajobraz, a możliwość wypłacenia gotówki przez całą dobę stało się dla nas oczywistością. Należy jednak pamiętać, że bank dając nam dostęp do swojego sejfu i stawiając go np. przy osiedlowym sklepie powierzył nam klucz w postaci karty płatniczej. To czy bezpiecznie użyjemy tego sejfu zależy w dużej mierze od nas.

Wypłata gotówki z bankomatu


 

Jeden SMS może zrujnować

SMS wyglądający na pierwszy rzut oka jak informacja z banku może narazić nas na utratę wszystkich oszczędności. Tak samo niebezpieczne mogą być maile na przykład z informacją o zablokowaniu dostępu do konta i konieczności pilnej weryfikacji danych. Złodzieje potrafią doskonale podszyć się pod różne instytucje i wiedzą jak napisać wiadomość żeby skłonić nas do kliknięcia w link prowadzący do fałszywej strony.

Laptop


 

"Konta uśpione" – warto wiedzieć zawczasu

86% dorosłych osób w Polsce ma rachunek w banku i siłą rzeczy problem ustanowenia spadkobiercy bądź dochodzenia spadku dotyczy lub będzie dotyczył każdego z nas. Nowelizacja prawa bankowego z 1 lipca 2016 roku w dużej mierze uprościła zasady postępowania dotyczące nieaktywnych rachunków bankowych, kwestii dziedziczenia pieniędzy pozostawionych na koncie przez zmarłych i poszukiwania spadkobierców właściciela rachunku. Warto je znać.

Karty kredytowe w portfelu


 

Jak skutecznie oszczędzać i mądrze inwestować swoje pieniądze?

Kiedy odkładamy pieniądze do skarbonki, albo trzymamy je na lokacie bankowej to mówimy o oszczędzaniu. Kiedy kupujemy złoto, akcje lub mieszkanie pod wynajem to jesteśmy skłonni uznać takie działanie za inwestowanie. W obu sytuacjach zależy nam na bezpieczeństwie zgromadzonego kapitału, ale w przypadku inwestowania myślimy także o jego pomnożeniu przy założeniu jakiegoś poziomu ryzyka.

Monety w słoiku


 

Jak założyć pierwsze konto i lokatę bankową?

Kiedy zaczynasz dostawać pierwsze pieniądze, czy to od rodziców w ramach kieszonkowego, czy to od dziadków na urodziny i święta, czy to z pierwszej dorywczej pracy, powstaje pytanie, co z nimi robić. Niezależnie od tego, czy wydajesz je na bieżąco, czy odkładasz na przyszłość, nie warto trzymać ich w skarbonce, ale lepiej pomyśleć o ulokowaniu ich w banku, czyli założeniu pierwszego konta albo lokaty.

Karta płatnicza w dłoni


 

Jak załatwić sprawy urzędowe bez ruszania się z fotela

Załatwienie urzędowej sprawy bez wychodzenia z domu? To możliwe. Potrzebny jest jednak do tego bezpieczny podpis elektroniczny lub Profil Zaufany. Wystawanie w kolejkach w urzędzie, szpitalu, czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może być bardzo uciążliwe, szczególnie dla osób starszych, ale tez niezbyt bezpieczne w okresie pandemii. Obecnie także wiele urzędów zmieniło godziny i dni pracy, i nie są dostępne dla interesantów w takim samym zakresie jak przed pandemią. Tego trudu przy załatwianiu rożnego rodzaju formalności zaoszczędzą nam dwa nowoczesne narzędzia potwierdzające naszą tożsamość na odległość. Dzięki ich wykorzystaniu nie będziemy musieli osobiście fatygować się z dowodem osobistym do różnego rodzaju instytucji, wystarczy nam komputer z dostępem do Internetu.

Logo profilu zaufanego


 

Lockdown może uchronić przed COVIDEM, ale nie przed złodziejami tożsamości

Najbliższe tygodnie, a nawet miesiące spędzać będziemy przede wszystkim w domu intensyfikując tym samym naszą obecność w internecie – od zakupów w e-sklepach, aż do znacznie poważniejszych spraw, jak np. szukanie nowej pracy. Tempo cyfryzacji naszego życia, z jakim mamy do czynienia w ostatnich miesiącach spowodowało, że nie zawsze jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani. To stwarza optymalne warunki działania dla zorganizowanych grup przestępczych, pozyskujących dane osobowe w celu prowadzenia kryminalnej działalności.

Osoba w kapturze przed komputerem


 

Pandemia zmienia zwyczaje płatnicze Polaków

Ponad połowa Polaków (54%) jest zdania, że w okresie pandemii COVID-19 wzrosła liczba punktów handlowo-usługowych, w których może zapłacić kartą, a przy tym 38% znacznie ograniczyło płacenie gotówką w ostatnich miesiącach. Wciąż jednak dla ponad 60% osób problem stanowi niedostateczną dostępność płatności bezgotówkowych na targach czy bazarach, a nawyk dezynfekcji karty płatniczej używanej do codziennych transakcji mimo apeli ekspertów jest postrzegany jako mało istotny – to wnioski z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020”, zrealizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) w ramach kolejnej edycji kampanii „Warto Bezgotówkowo”.

Płatność katą płatniczą


 

Młodzież na celowniku

Jeśli jesteś nastolatkiem, to na pewno miałeś już do czynienia z atakiem cyberprzestępców lub słyszałeś o takim ataku na Twojego kolegę. Ponad 40 proc. nastolatków wie o tym, że ktoś w Internecie podszywał się pod osoby znajome, a 39 proc. doświadczyło przemocy za pośrednictwem Internetu. Takie informacje znajdują się w raporcie Instytutu Badawczego NASK – „Nastolatki 3.0”. Nastolatki są szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców. W tym samym raporcie czytamy, że przeciętny młody Polak rozpoczyna swoje kontakty z Internetem w wieku 10 lat. Na pewno pamiętasz, że kiedy zaczynałeś korzystać z komputera czy ze smartfonu, to nie wiedziałeś dużo o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą Internet. Ani też nie miałeś dostatecznej wiedzy o tym, jak się przed nimi bronić.

Osoba w słuchawkach przed komputerem


 

Seniorze - spotkajmy się w sieci

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa seniora w internecie i promowanie postawy wspierania swoich rodziców oraz dziadków w poruszaniu się po cyfrowym świecie. Filmy instruktażowe z ambasadorką kampanii – Barbarą Bursztynowicz w przystępny sposób wprowadzają do tematyki, a broszury rozwijają i szczegółowo omawiają poszczególne zagadnienia.
Więcej materiałów w ramach kampanii „Seniorze – spotkajmy się w Sieci” dostępnych tutaj: https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci.

Plansza graficzna


 

Jak bezpiecznie kupować w sieci?

Ruch w sieci internetowej, tak jak ruch drogowy, wymaga od nas przestrzegania pewnych reguł bezpieczeństwa. Nikt rozsądny nie przechodzi przez ulicę przy czerwonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej, to przed przejściem należy spojrzeć w lewo, potem w prawo, jeszcze raz w lewo i po stwierdzeniu, że nie nadjeżdża żaden pojazd, może spokojnie przejść na drugą stronę ulicy. Tak samo nikt rozsądny nie daje nieznanej osobie swojego portfela z pieniędzmi. A właśnie tak często robimy w Internecie, kiedy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa i przelewamy swoje pieniądze na konta przestępców lub też dajemy im dostęp do naszych wrażliwych danych, i w ten sposób pozwalamy się okraść.

Praca na tablecie


 

Jak tworzyć bezpieczne hasła?

Hasła, które tworzymy do naszych internetowych kont mają za zadanie chronić nasze dane i zapewnić nam bezpieczeństwo w sieci. Jednak według badań 50 proc. Polaków nie zmienia regularnie pin-u i hasła do bankowości internetowej. Tworzymy też hasła bardzo łatwe do złamania przez przestępców internetowych. A jak tworzyć bezpieczne hasła?

Kłódka przed laptopem


 

10 zasad cyberbezpieczeństwa

Zdalny dostęp do własnych pieniędzy przez komputer lub telefon to z jednej strony wygoda, a z drugiej ryzyko, że padniemy ofiarą cyberprzestępców. W raporcie Polska i Europa. Wyzwania i ograniczenia, eksperci Związku Banków Polskich zauważają: Codziennie, na całym świecie atakowanych jest 0,5 mln stron internetowych, a 76 procent stron internetowych ma słabe punkty, przez które można było je zaatakować.

Osoba przed laptopem


 

Seniorze, nie daj się!

Wyłudzanie pieniędzy od osób starszych poprzez zastraszanie, udawanie policjanta, urzędnika czy członka rodziny niestety wciąż zbiera żniwa – tylko w Warszawie, w ciągu pierwszego kwartału 2018 roku wyłudzono od seniorów ponad 4,3 miliona złotych. W roku 2017 prawie 19 milionów złotych! Policjanci, strażnicy miejscy oraz bankowcy łączą siły w nowej kampanii społecznej, która obejmuje zarówno działania informacyjne, jak i operacyjne.

Dłonie trzymające telefon


 

Nie daj się wirusom i oszustom

W dobie epidemii koronawirusa ostrożność nie powinna się ograniczać jedynie do częstego mycia rąk czy unikania zgromadzeń. Poważnym zagrożeniem dla każdego z nas jest nie tylko groźna infekcja ale i przestępcy, którzy wykorzystują panikę towarzyszącą epidemii jako szansę dla oszukańczych działań.

Praca na laptopie


 

Karta płatnicza bezpieczniejsza od gotówki

Kiedy zgubimy gotówkę lub ktoś nam ją ukradnie, to na pewno ponosimy stratę finansową. Kiedy z naszego portfela zniknie karta płatnicza, to nie musi to oznaczać straty naszych pieniędzy. Aby kod PIN mógł być skuteczną obroną przed kradzieżą musimy przestrzegać kilku zasad.

Karta płatnicza i gotówka w kieszeni spodni


ZOBACZ FILMY