Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Dla turysty

Muzeum Lalek w Pilźnie
Świat Lalek mieści się przy ul. Grodzkiej w Pilźnie. Bogata Oferta wystaw, jakie tam można obejrzeć, nadaje miastu bajecznego klimatu i zaprasza do zwiedzania.
tel. 14 672 13 21, www.muzeumlalek.pl

 

 

Miniaturowa wieś Lipce w Lipinach 
Replika osady, inspirowanej wioską Lipce z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Pośród miniaturowych chat, kaplic etc. „krzątają się” lalki, imitujące zajętych codziennymi obowiązkami mieszkańców. Dzięki temu ekspozycja nabiera dynamicznego charakteru.
tel. 14 672 46 49, www.muzeumlalek.pl/pl/filia-lipiny

 

 

Muzeum Regionalne w Pilźnie
W muzeum można obejrzeć ekspozycje z zakresu archeologii, etnografii, sztuki, historii, numizmatyki itp. Przeważająca część zbiorów, a jest ich ponad 1700, pochodzi od mieszkańców, którzy przekazali muzeum swoje cenne pamiątki. 
tel.14 672 11 90, www.muzeumpilzno.pl

 

 

Osada Słowiańska w Stobiernej
To otoczona palisadą replika grodu, miejsce utrzymane w klimacie średniowiecza. Przybliża bogatą historię Doliny Wisłoki z czasów kluczowych dla jej dzisiejszych dziejów, gdy osiedlali się tutaj jej obecni mieszkańcy i kształtowało się ich społeczeństwo.
tel. 790 588 660, www.osadaslowianska.pl

 

 

Wieża widokowa i dinozaury w Głobikowej
W Głobikowej, tuż przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Rozdzielnia wiatrów”, stoi 24-metrowa wieża widokowa, z której przy dobrej widoczności można podziwiać Tatry Słowackie. U podnóża wieży „rozgościły się” dinozaury – znajduje się tutaj kilka replik przedpotopowych gadów. Z biegiem czasu w Głobikowej ma powstać „Jurapark”.   
tel. 14  681 67 69,  www.globikowa.ugdebica.pl/szkolne-schronisko-mlodziezowe

 

 

Park Owadów i Pajęczaków w Stobiernej
W Stobiernej znajduje Centrum Edukacji Ekologicznej, które obejmuje Park Owadów i Pajęczaków. Można tutaj obejrzeć ok. 20 figur wiernie odwzorowujących anatomię owadów i pajęczaków spotykanych w pobliskich lasach, sadach i na pastwiskach. Wśród nich są m.in. biedronka, pasikonik, szerszeń. Wszystkie repliki zbudowano w 200-krotnym powiększeniu.
tel. 724 346 922,  www.cee.org.pl

 

 

Symboliczna rekonstrukcja hitlerowskiego obozu pracy w Pustkowie-Osiedlu
Rekonstrukcja znajduje się u podnóża Góry Śmierci, obrazuje ona historię i działanie obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager”, funkcjonujących w latach 1940–1944 w Pustkowie. Rekonstrukcja jest integralną częścią działającego tutaj Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.
tel. 887 628 900,  www.ecpip.pl

 

 

Muzeum Regionalne w Dębicy
W otoczeniu budynku znajduje się ciekawa kolekcja militariów oraz pojazdów strażackich pochodzących z okresu od końca XIX do połowy XX wieku. Muzeum posiada działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Prowadzi wystawy czasowe, tematycznie związane z terenami obecnych powiatów: dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki. Dysponuje także nowo utworzoną biblioteką regionalną.
tel. 14 683 74 28, www.muzeumwdebicy.pl