Upamiętnili 81. rocznicę likwidacji żydowskiego getta

Kultura

Wspólną modlitwą oraz pełnym szacunku i zadumy spotkaniem upamiętniono dziś rocznicę okrutnej likwidacji żydowskiego getta w Dębicy, którą 81 lat temu dokonali hitlerowcy. Uroczystość odbyła się przy zbiorowej mogile na Wolicy, gdzie spoczywa 574 Żydów – są to ofiary niemieckiej zbrodni z 21 lipca 1942 r.

Pomordowani to głównie dzieci i kobiety, nie tylko z Dębicy, ale także z Sędziszowa, Ropczyc, Wielopola, Pilzna, Tarnobrzega, Rozwadowa i innych miejscowości ówczesnego powiatu dębickiego.

W dzisiejszej ceremonii, poświęconej ich pamięci, wzięli udział m.in. przedstawiciele społeczności żydowskiej w USA, Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr oraz wicestarosta Adam Pieniążek, który w imieniu Zarządu Powiatu Dębickiego złożył kwiaty na mogile.

Tym symbolicznym gestem reprezentant powiatu oddał hołd ok. 3 tys. osób wyznania mojżeszowego, które w trakcie wspomnianej likwidacji getta straciły życie z rąk niemieckich zbrodniarzy.

Kobieta kładzie kamień na zbiorowej mogileKamienie na zbiorowej mogileMężczyzna gra na skrzypcachWicestarosta Dębicki i Dyrektor PUP składają kwiatyWicewojewoda Podkarpacki przemawiaWicewojewoda Podkarpacki, Wicestarosta Dębicki i Dyrektor PUP rozmawiająGrupa osóbGrupa osóbGrupa osóbKobieta przemawiaKsiądz przemawiaWicestarosta Dębicki składa kwiatyOsoba składa kwiatyOsoba przy zbiorowej mogileMężczyzna gra na skrzypcachGrupa osóbOsoby przy zbiorowej mogileWicewojewoda przy zbiorowej mogileZbiorowa mogiłaKwiaty na zbiorowej mogileGrupa osób