Powiatowy Dzień Sybiraka w Mokrem 2023

Kultura

Ze wzruszeniem i należnym szacunkiem wspominano wczoraj podczas Powiatowego Dnia Sybiraka żołnierzy Armii Krajowej, których 79 lat temu Sowieci wywieźli z Mokrego na Sybir. Obchodzona uroczystość upamiętniała również 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Obchody w Mokrem rozpoczęła msza św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Stanisława BM. Oprawę muzyczną podczas ceremonii zapewnił Chór Parafialny z Zasowa.

Podczas Mszy św. obecne były poczty sztandarowe: Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy, Jednostek OSP z Żyrakowa i z Zasowa, szkół podstawowych z Zasowa, Góry Motycznej, Woli Wielkiej i Straszęcina, a także poczet PSL z Wiewiórki.

Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna, w trakcie której głos zabrali: Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek – potomek Sybiraków, Sołtys wsi Mokre Agnieszka Czapiga oraz Radny Gminy Dębica Roman Mazur.

Część artystyczną wydarzenia stanowił Koncert Organowy w wykonaniu Adama Czuchry, połączony z montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mokrem.

Ważnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek przy Kapliczce Sybiraków w Mokrem, gdzie wartę honorową pełniła reprezentacja Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy.

W miejscowej szkole natomiast prezentowano wystawy: dioramy pn. „KATYŃ” autorstwa Gustawa Gizy oraz wystawa IPN pn. „Polacy ratujący Żydów w czasie II Wojny Światowej”.

Na wydarzenie zaprosili: Starosta Powiatu Dębickiego, Wójt Gminy Żyraków oraz Sołectwo Mokre, zaś współorganizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Parafia pw. Św. Stanisława BM w Zasowie, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem, Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrem.

Źródło: Gmina Żyraków