Sprzęt wojskowy i grochówka na pikniku militarnym w Dębicy

O godz. 16:00 w niedzielę 14 sierpnia na dębickim Rynku oficjalnie wystartował piknik wojskowo-militarny. Uroczystości z okazji przypadającego na poniedziałek Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się wciągnięciem flagi na maszt, odśpiewaniem hymnu oraz złożeniem wiązanek pod pomnikiem legionisty. Powiat Dębicki reprezentowali starosta Piotr Chęciek oraz wicestarosta Adam Pieniążek.

Dla mieszkańców powiatu dębickiego organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Wśród nich nowoczesny sprzęt wojskowy, m.in. średni czołg LEOPARD 2A5, wóz rozpoznania technicznego ROSOMAK WRT, moździerz samobieżny, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wozy armii amerykańskiej, karabiny Mauser i wiele innych. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na pikniku działa także punkt rekrutacyjno-informacyjny, w którym można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej.

Wydarzeniu towarzyszą także wystawy tematyczne - jedną z nich jest prezentacja złożona z plansz poświęconych Władysławowi Strumskiemu w setną rocznicę jego urodzin.

Szczególną atrakcją zorganizowanego w Dębicy Święta Wojska Polskiego jest inscenizacja walk partyzanckich z 1944 roku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i GRH im. gen. Stanisława Maczka z Mielca. W inscenizacji biorą udział także członkowie grupy Safo i dębiccy strzelcy (godz. 19:00).

Piknik o godz. 20:00 zakończy koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum, który w rockowych aranżacjach prezentuje teksty m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcy, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego czy Krystyny Krahelskiej.

_____________________

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywają się w Polsce obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne atrakcyjne i przedsięwzięcia.