Podczas obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odsłonięto pomnik Ludwika Marszałka

Kultura

Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy rozpoczęły się tegoroczne (3.03.2024 r.) obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z obwodu SZO-ZWZ-AK Dębica.

Pomnik powstały z inicjatywy fundacji "Non Notus" z Mielca oraz Światowego Związku Żołnierzy AK stanął przy Rondzie Adama Mickiewicza w Dębicy. Ceremonii odsłonięcia i poświęcenia towarzyszyło podniesienie flagi RP, a także apel pamięci z salwą honorową. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów w nowym na mapie Dębicy miejscu pamięci o lokalnej historii.

Powiat Dębicki reprezentował starosta Piotr Chęciek wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Michałem Maziarką oraz wicestarostą Adamem Pieniążkiem.

Po oficjalnych uroczystościach w Domu Kultury Śnieżka zaplanowana została okolicznościowa Gala z okazji odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych.

Pomnik ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z terenu ziemi dębickiej powstał w hołdzie dla żołnierzy AK, którzy po 1944 r. kontynuowali walkę o wolną Polskę w strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Monument składa się z kilku elementów. W centralnej części umieszczona została figura ppłk. Ludwika Marszałka ps. „Zbroja”, ostatniego komendanta dębickiej Armii Krajowej. Na głównej kolumnie umieszczono odlew orła nawiązujący do godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Z kolei na granitowych postumentach znajdują się tablice upamiętniające członków Zrzeszenia „WiN” z ziemi dębickiej, w tym nazwiska zamordowanych w więzieniach we Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie, Krakowie i Wronkach.