Dębickie obchody Narodowego Dnia Pamięci `Żołnierzy Wyklętych` 2022

Dębickie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 2022

Kultura

Od złożenia wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Podziemia Niepodległościowego rozpoczęła się w Dębicy trzecia część tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Odsłonięty w 2013 r. na dębickim Rynku monument upamiętnia trzech żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela” zamordowanych dokładnie w tym miejscu 10 lipca 1946 roku.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto ustanowione w hołdzie polskim bohaterom, którzy w strukturach powojennego podziemia walczyli o niepodległość Ojczyzny. Tegoroczne obchody upływają w cieniu wojny na Ukrainie, dlatego też uroczystości miejskie zaplanowano w nieco skromniejszej formie – bez udziału Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz Miejskiej Orkiestry Dętej. Nawiązań do bohaterskiej postawy naszych wschodnich sąsiadów, heroicznie walczących o swoją wolność i niepodległość, nie zabrakło w wystąpieniu starosty dębickiego Piotra Chęćka, który przypomniał, że największego patriotyzmu należy szukać w swoich sercach i duszach.

W dalszej części uroczystości uczestnicy przeszli do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Piasecki.

Po mszy zgromadzeni udali się na cmentarz wojskowy, gdzie odbył się ceremoniał patriotyczny, modlitwa i złożenie kwiatów pod symbolicznym grobem ppłk. Adama Lazarowicza. Tutaj głos zabrał m.in. Franciszek Batory, uczestnik rozprawy sądowej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, brat zamordowanego mjr. Józefa Batorego, ps. ,,Argus”. Podkreślił, jak ważne jest zaangażowanie młodzieży w pamięć i przekazywanie historii, docenił liczną obecność podczas uroczystości patriotycznych oraz zwrócił się słowami kard. S. Wyszyńskiego: „Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny.”

W niedzielnych (6.03.2022) obchodach Powiat Dębicki reprezentował starosta Piotr Chęciek, wicestarosta Adam Pieniążek, a także członkowie zarządu powiatu: Bożena Osocha, Marek Jaskółka i Andrzej Witek.

Uczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim RynkuUczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim RynkuWiceburmistrz Maciej MałozięćWciągnięcie flagi na masztUczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim RynkuUczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim RynkuUczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim RynkuUczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim RynkuStarosta Piotr ChęciekWiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Czesław ŁączakDębcki Hufiec ZHPPoczty sztandarowePoczty sztandarowePoczty sztandarowePoczty sztandaroweReprezentacje składają wiązanki pod pomnikiemReprezentacje składają wiązanki pod pomnikiemReprezentacje składają wiązanki pod pomnikiemReprezentacje składają wiązanki pod pomnikiemReprezentacje składają wiązanki pod pomnikiemReprezentacje składają wiązanki pod pomnikiemPomnik Bohaterów Podziemia Niepodległościowego w DębicyPrzemarsz uczestników na dalsze uroczystościPrzemarsz uczestników na dalsze uroczystościPrzemarsz uczestników na dalsze uroczystościMsza w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jadwigi w DębicyPrzemarsz uczestników na dalsze uroczystościPrzemarsz uczestników na dalsze uroczystościPrzemarsz uczestników na dalsze uroczystościPrzemarsz uczestników na dalsze uroczystościUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w DębicyUroczystości na cmentarzu wojskowym w Dębicy