kaluzowka 18Kilkaset osób uczestniczyło w obchodach 74. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce. Zebrani, w strugach deszczu, oddali hołd bohaterom walczącym o wolną Polskę. Uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w niedzielę 26 sierpnia br. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Obchody na leśnej polanie, które poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem przy drodze Braciejowa - Południk, zgromadziły przedstawicieli różnych środowisk. Ważną częścią niedzielnych uroczystości była msza święta pod przewodnictwem JE ks. bp. Stanisława Salaterskiego.

Po nabożeństwie odczytano list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz apel pamięci. Chwilę później nastąpiła salwa honorowa w wykonaniu kompanii 33 batalionu lekkiej piechoty w Dębicy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika na Kałużówce.

Powiat Dębicki reprezentowali Starosta Andrzej Reguła, Zygmunt Żabicki, Członek Zarządu Powiatu, Przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła oraz Wiesław Lada – Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Starostwa, a zarazem Radny Województwa Podkarpackiego.

Na zakończenie uroczystości  głos zabrał Starosta Powiatu Dębickiego. - Obchodzona dzisiaj rocznica uświadamia nam jak długo żyjemy w czasach pokoju. To wielki dar, powód do dumy, który powinien być inspiracją w naszych codziennych staraniach o wspólne dobro. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim zgromadzonym za udział w dzisiejszym wydarzeniu – mówił Starosta Reguła. - Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do uczestników bitwy na Kałużówce oraz ich rodzin, jesteście Państwo naszymi honorowymi gośćmi, a ta uroczystość to głęboki ukłon na znak szacunku dla Waszego poświęcenia.

Główni organizatorzy obchodów: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Gmina Pilzno, Gmina Dębica, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Dębica, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gumniskach, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach.

• 07 Paź
    XX DNI SZTUKI - Europejska Noc - Gala Koncertowa, DK Kosmos w Dębicy, ul. Lisa 3, godz. 18:00. All Day

• 14 Paź
    XX DNI SZTUKI - Recital Beaty Czerneckiej "ZOL ZAJN", DK Kosmos w Dębicy, ul. Lisa 3, godz. 18:00. All Day