MIASTO I GMINA PILZNOpilzno300

ul. Rynek 6
39-220 Pilzno

www.pilzno.um.gov.pl

Centralne położenie miasta wśród 17. sołectw, uczyniło Pilzno swoistym centrum administracyjnym, oświatowym, handlowym i komunikacyjnym. To ostatnie powstało na bazie dawnych szlaków handlowych. Trasy komunikacyjne zbiegające się z Radomyśla Wielkiego, Czarnej-Skrzyszowa, Ryglic-Jasła, Brzostka, Tarnowa i Rzeszowa stworzyły w obecnych czasach transportu samochodowego dogodne warunki do rozwoju handlu i wytwórczości. Codziennie przez centrum gminy Pilzno przejeżdża ponad 10 tys. samochodów dając możliwość reklamy i zbytu wytworzonych produktów (maszyny rolnicze, meble, przetwory mięsne)i świadczonych usług.

Gmina Pilzno posiada korzystne warunki klimatyczno-glebowe do uprawy ziemniaków. Od dawna znana jest z produkcji dobrej jakości żywca wieprzowego przerabianego przez Zakłady Mięsne w Dębicy, które były głównym eksporterem bekonu i szynki do USA, Kanady i Anglii. W obecnym czasie na tej bazie surowcowej powstały dwie ubojnie w Pilźnie. W związku z zaprzestaniem tuczu trzody chlewnej ziemniakami, pozostaje duża nadwyżka tego surowca do przetworzenia. Zarząd Miejski w Pilźnie jest bardzo zainteresowany rozwojem przetwórstwa rolno-spożywczego, pod którego potrzeby udostępni tereny budowlane, moce produkcyjne na stacji uzdatniania wody i na oczyszczalni ścieków.

Położenie gminy na skraju Pogórza Ciężkowickiego oraz rozpoczynającego się Płaskowyżu Tarnowskiego z malowniczym przełomem Wisłoki w Jaworzu Górnym, stwarza bardzo atrakcyjne warunki rekreacyjno-wypoczynkowe. Budowa zbiornika na rzece Wisłoce w Strzegocicach przez „Kruszgeo” Rzeszów w ramach rekultywacji wyrobisk pożwirowych, uczyni nasz region jeszcze bardziej atrakcyjnym.