03Polska Akcja „Sprzątanie Świata” - Turysto! Szanuj środowisko - Ład i porządek w lasach” na terenie powiatu dębickiego odbyła się w dniach 22 - 30 września  2014 roku. Do Akcji Sprzątania Świata 2014 tak jak w latach poprzednich przystąpiło Starostwo Powiatowe w Dębicy (koordynator powiatowy), Nadleśnictwo Dębica i gminy naszego powiatu.

Powiatowa akcja „Ład i porządek w lasach” jest częścią Akcji Sprzątania Świata w powiecie dębickim. W akcji wzięły udział dzieci, młodzież szkolna ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu powiatu, sympatycy akcji. Akcję wspomagali nauczyciele, pracownicy urzędów, instytucji, oraz wiele osób każdego roku pomagających bezinteresownie w przebiegu akcji.

Starostwo Powiatowe w Dębicy zakupiło worki foliowe i rękawice ochronne dla uczestników akcji, które zostały rozdzielone za pośrednictwem urzędów gmin oraz dyrekcji szkół ponadpodstawowych. Fundacja Nasza Ziemia za pośrednictwem Starostwa przekazała plakaty i książeczki edukacyjne dotyczące sprzątania świata. Starostwo Powiatowe w Dębicy zapewniło tradycyjnie jak w latach poprzednich uczestnikom akcji dojazd autobusami, busami do miejsc w powiecie w lasach, gdzie konieczne było usunięcie odpadów.

Poza terenami wiejskimi i miejskimi uczestnicy akcji sprzątali tradycyjnie wszystkie kompleksy leśne w powiecie dębickim. W ramach Akcji młodzież i dzieci poznawały najciekawsze przyrodniczo miejsca w powiecie pod opieką leśników. Ponad 24% powiatu dębickiego jest zalesiona. Tradycyjnie wszystkie sprzątające grupy zakończyły akcję przy ognisku z kiełbaskami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Dębica.

Akcja każdego roku gromadzi zwolenników ochrony naturalnego środowiska wśród młodego i starszego pokolenia mieszkańców powiatu. Podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa ma priorytetowe znaczenie w ochronie środowiska.