Zanim wyjedziesz, poznaj prawa pracowników sezonowych w UE

InformacjeInne

Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) rozpoczął kampanię informacyjną pod nazwą Rights for all seasons - Prawa przez cały rok. Zwraca ona uwagę na potrzebę rozpowszechniania informacji nt. sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w krajach Unii Europejskiej.

Szacuje się, że każdego roku nawet 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową poza swoim krajem pochodzenia. Mobilni pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same prawa pracownicze i socjalne jak pracownicy lokalni.

Tymczasowy charakter ich pracy powoduje, że bardziej narażeni są na niepewne warunki pracy i życia, oszustwa oraz nadużycia. Pandemia Covid-19 pogorszyła warunki pracy pracowników sezonowych i naraziła ich na większe ryzyko choroby.

Zgodnie z danymi raportu Komisji Europejskiej nt. mobilności pracowników w UE w 2019 r.: wśród krajów wysyłających pracowników - 58% przemieszczających się osób pochodzi z Rumunii, Polski, Włoch, Portugalii i Bułgarii.

Kampania informacyjna, która jest realizowana przez sieć EURES, ma przyczynić się do podniesienia świadomości obywateli Polski nt. ich praw podczas wykonywana praz sezonowych za granicą, w szczególności w rolnictwie, w państwach członkowskich UE. Na polskiej stronie EURESS można znaleźć wiele ważnych informacji z tego obszaru.

Umieszczono tutaj dane m. in. na temat poszukiwania i podejmowania zatrudnienia, warunków życia i pracy, podatków, zabezpieczeń społecznych czy ubezpieczeń zdrowotnych. Opracowania te obejmują najważniejsze aspekty, które dotyczą podejmowania bezpiecznego zatrudnienia za granicą. Zapoznając się z informacjami przed wyjazdem możemy uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby nas spotkać.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy