Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Konkurs na wieniec dożynkowy 2022 - charakterystyka zgłoszonych prac

Konkurs na wieniec dożynkowy 2022 - charakterystyka zgłoszonych prac

Informacje

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi charakterystykami poszczególnych Wieńców Dożynkowych biorących udział w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Dębicy. Opisy zostały opracowane na podstawie informacji zawartych przez twórców wieńców w kartach zgłoszeniowych do konkursu.

Głosy na poszczególne wieńce można oddawać na fanpage’u Powiatu Dębickiego Facebook. Trzy wieńce, które pod swoimi zdjęciami uzyskają najwięcej głosów w postaci polubień*, otrzymają Nagrodę Publiczności. Głosowanie potrwa do 30 września br. do godz. 14:30.

* Polubienia = wszystkie reakcje dostępne po kliknięciu w przycisk "Lubię to"

 

1.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH PODLESIANKI – wieniec dożynkowy przedstawia podwójne serce – zewnętrzne wykonane jest z dwóch rodzajów pszenicy metodą zaplatania, natomiast wewnętrzne wyklejone czerwoną kukurydzą i oplecione koroną z naturalnego ciernia. Podstawa wieńca zrobiona jest z owsa, jęczmienia i pszenicy. Uroku dodają bukiety kwiatów polnych i ogrodowych. Wieniec jest symbolem wdzięczności mieszkańców Podlesia za urodzajne plony.

2.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH CHOTOWA – „Maryja Królowa Pokoju”- wieniec powstał w większości przy użyciu kaszy jęczmiennej oraz kłosów zbóż, ziół i kwiatów  - dekoracja podstawy. Konstrukcja wieńca – wiklina papierowa, klej gotowany żytni. Stelaż – drewno. Cała otrzymana figura została obłożona kaszą i klejem wikolem. W centralnej części jest gołąb pokoju z drewna i różaniec z orzechów ziemnych. Symbole nazwy wieńca. U stóp chleb dożynkowy. 

3.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZASOWIE „ZASOWIANKI” – wieniec dożynkowy jest w kształcie korony, która symbolizuje ciężką pracę rolnika i jego plony. Do wykonania wieńca wykorzystano wszystkie rodzaje zbóż, które rosną na zasowskich polach: żyto, jęczmień, owies, pszenica wąsatka, pszenica gładka. Do dekoracji posłużyły kwiaty z ogródków i łąk m.in.: zatrwian, suchołuska, aster, kwiat słonecznika, georginia, ziarna dyni, len, jarzębina, bukszpan, barwinek. 

4.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W DZWONOWEJ – wieniec przedstawia koronę, symbolizuje Matkę Boską Królową Łanów i Zbóż - symbol miłości i wierności, poszanowania dla chleba. Wykonany metodą tradycyjną, ze zboża jęczmienia i pszenicy, ozdobiony kwiatami.

5.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GŁOWACZOWEJ -  wieniec zrobiony został własnoręcznie przez członkinie KGW w Głowaczowej, z tegorocznych zbiorów w kształcie płomienia, ozdobiony pszenicą, w którego centrum znajduje się monstrancja wykonana z kłosów jęczmienia, pszenicy i żyta. Podstawa wieńca wyłożona jest czterema rodzajami zbóż: pszenicą, żytem, jęczmieniem i owsem. Całość wieńca przyozdobiona jest świeżymi i suszonymi kwiatami takimi jak: lawenda, gipsówka, słonecznik jak również owocami jarzębiny oraz gałązkami bluszczu.

6.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W SIEDLISKACH BOGUSZ – wieniec wykonany samodzielnie przez KGW w Siedliskach Bogusz. Przedstawia wizję Maryi obleczonej w wieniec z gwiazd dwunastu. Dywan kwiatowy przed figurą symbolizuje blask promieniujący od Maryi. Za figurą rozpościera się dywan z owoców jarzębiny – symbolu jesieni i radości. Figura pochodząca z zabytkowego Kościoła w Siedliskach Bogusz została odrestaurowana przez członkinie KGW w Siedliskach Bogusz. 

7.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W STRASZĘCINIE – wieniec wykonany przez członkinie KGW w Straszęcinie. Wykonany jest z czterech podstawowych zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa i pszenżyta. Ozdobiony kwiatami i ziołami. Przedstawia koronę, która zwieńcza pracę rolników oraz pracę artystyczną członkiń KGW. Na koronie jest pięknie ozdobiony krzyż, bo „Pod tym znakiem Polska będzie Polską a Polak Polakiem”. 

8.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH „OAZA” W PUSTYNI – autorami wieńca są gospodynie i gospodarze KGW „OAZA” w Pustyni. Wieniec w kształcie dzbana wykonany jest z kłosów pszenicy. Kwiaty do dekoracji są własnoręcznie zrobione z pestek dyni, słonecznika, fasoli, kukurydzy, kawy, czarnuszki, żurawiny, które są przymocowane jutowym sznurkiem. Podstawę ozdabiają gałązki bukszpanu, jarzębiny, czarnego bzu, kaliny oraz pędów malin, jabłoni, gruszy. Wierzch dzbana zdobi bukiet z żywych słoneczników oraz ziół: dziurawca, nawłoci, rumianku, nagietka, wrotyczu, krwawnika, macierzanki i mięty. 

9.    OSIEDLOWE KOŁO KOBIET W PRZYBOROWIU – wieniec wykonany jest ze zbóż pszenicy i pszenżyta, ozdobiony kwiatami zrobionymi z pestek dyni. Podstawa wieńca ozdobiona jest ziarnami fasoli, kukurydzy i bukiecikami kwiatów ogrodowych. Wieniec  jest w kształcie kosza w którym jest chleb i winogrono. Całość dopełnia wianek z barwnika, zielone gałązki winorośli i kokarda z konopi. 

10.    SOŁECTWO BĄCZAŁKA – autorem i wykonawcą wieńca są mieszkańcy wsi Bączałka. Wieniec powstał ze zbiorów rolników, darów tegorocznych plonów. Wieniec dożynkowy przedstawia Matkę Boską Fatimską i dzieci modlące się do niej.

11.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W KLECIACH – wieniec wykonany jest przez członkinie i członków KGW Klecie. Wykonany został z czterech gatunków kłosów zbóż oraz wyklejanych nasion kwiatów, traw i ziół. Przedstawia Maryję z Niepokalanym Sercem.

12.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W RÓŻY – wieniec o tematyce religijnej przedstawia świecę w koronie. Wykonany został z kłosów oraz ziaren tegorocznych plonów, ozdobiony żywymi i suszonymi kwiatami. Wieniec dożynkowy był wity i klejony przez KGW w Róży.

13.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GRABINACH – wieniec wykonany został z trzech rodzajów zbóż: pszenicy, jęczmienia i pszenżyta. Przedstawia kontury Polski otoczone skrzydłami orła i łukami bocznymi z pszenicy. Całość zwieńczona koroną a na dole dekoracje z kaliny, zatrwianu, nawłoci oraz jarzębiny. 

14.    STOWARZYSZENIE „DLA ZAWIERZBIA”- wieniec wykonany został z elementów naturalnych tj: zbóż, traw, nasion, ziół i kwiatów. Nawiązuje do Roku Rodziny 2021/2022 i przedstawia obraz Świętej Rodziny z Nazaretu. Obraz wysypano różnorodnymi ziarnami kasz, płatków zbożowych, soczewicy żółtej oraz zielonej, siemieniem lnianym, pestkami dyni, makiem ciemnym i jasnym. Otaczająca obraz rama jest wypleciona kłosami wszystkich zbóż, trawami, ziołami, ubogacona kwiatami zatrwianu, nieśmiertelnika oraz owocami jarzębiny. 

15.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W STAREJ JASTRZĄBCE – wieniec uwito metodą tradycyjną, nie jest klejony i farbowany. Wykonany został z kłosów wszystkich zbóż oraz naturalnych ziół i kwiatów.

16.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BRZEŹNICY -  wieniec w kształcie korony upleciony z pszenicy gałki. Między kłosy wpleciony został zatrwian a korona jest zakończona krzyżem. W środku korony jest obraz Edmunda Bojanowskiego patrona Sióstr Służebniczek BDNP dla uczczenia 140. rocznicy ich przybycia do Dębicy. Podstawa wieńca została ozdobiona trzmieliną i dzikim chmielem, owocami kaliny i jarzębiny oraz kwiatami słonecznika i dali.

17.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PUSTKOWIE KROWNICACH – wieniec wykonany został przez członkinie KGW poprzez wyklejanie kłosami zbóż oraz słomą z tegorocznych zbiorów, ozdobiony żywymi kwiatami z ogródków. Wieniec w kształcie serca z wkomponowanym z jednej strony wizerunkiem figury Matki Bożej Saletyńskiej znajdującej się w kościele parafialnym, a z drugiej strony hostią.  

18.    SOŁECTWO MOKRE – STOWARZYSZENIE „ŁĄCZYMY POKOLENIA- MOKRE WCZORAJ I DZIŚ” – KGW W MOKREM – ALFA I OMEGA  - SYMBOL WSZECHMOGĄCEGO BOGA JAKO STWÓRCY I TEGO, KTÓRY WSZYSTKO DOPEŁNIA - wieniec uwity został z kłosów zbóż i pszenicy, owsa oraz lnu. Ozdobiony kwiatami, ziołami, owocami i warzywami. 

19.    GOSPODYNIE Z DZIAŁÓW „DZIAŁUSZKI” – autorkami wieńca są gospodynie z Działów – przysiółka Januszkowic. Wieniec dożynkowy przedstawia krzyż na którym jest serce w koronie cierniowej a pod nim znajduje się kielich z hostią oraz Pismo Święte. Wieniec został wykonany z kłosów i ziaren zbóż oraz innych nasion. 

20.    Sołectwo Łęki Dolne – wieniec w kształcie korony z jednej strony otwarty. Przygotowany z naturalnych zbóż, ziół i kwiatów. W środku tradycyjny wiejski chleb. Wieniec dożynkowy przygotowany został przez KGW w Łękach Dolnych, Radę Sołecką i Sołtysa.

21.    STOWARZYSZENIE KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH „WOLANKI” W WOLI WIELKIEJ – wieniec przedstawia kielich dziękczynny z hostią. Do wykonania wieńca użyto kłosów pszenicy, jęczmienia i owsa oraz kwiatów: suchołuski, zatrwianu, dyni, owoców winogrona, jarzębiny. Wysokość wieńca 180 cm, szerokość 150 cm. 

22.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BRZOSTKU – wieniec przedstawia kosz upleciony własnoręcznie z tegorocznych zbóż, wypełniony kwiatami ogrodowymi z figurką Matki Boskiej.

23.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W JAŹWINACH – kształt wieńca to typowa korona, przecudną hostią u góry zwieńczona. Cztery podwójne pałąki w pszenicy i życie ułożone ukośnie wyglądają znakomicie. Podstawa wieńca z owsa zielonego, jest świetnym kontrastem do kwiecia pomarańczowego. Oprócz tego cynie, zioła, koszyczki lnu i różnobarwne zatrwiany.
 

24.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZAWADZIE -  wieniec przedstawia paschał, wykonany z soczewicy i ryżu z dodatkiem jarzębiny oraz kłosów zbóż. Autorkami wieńca są panie Teresa Skóra i Stanisława Madzia. 

25.    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GORZEJOWEJ – KGW wykonało wieniec z tradycją staropolską, który przywołuje elementy kultu pracy, chleba i ziemi jako matki żywicielki z której dobroci mogą czerpać mieszkańcy nie tylko wsi, ale również miast. Wieniec został wykonany z elementów naturalnych dostępnych na wsi tj. zboże, kwiaty, rośliny zielone, kukurydza. 

26.    MAŁGORZATA PĘKALA (GOLEMKI, GM. CZARNA) – wieniec wykonany własnoręcznie z tegorocznych ziół, zbóż i kwiatów.

 

27. OSP BRACIEJOWA – wieniec wykonany w kłosów zbóż pszenicy, jęczmienia oraz ziaren   wyki, rzepaku, pszenicy, kaszy. Przedstawia remizę oraz wóz ratowniczo-gaśniczy.