Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Konkurs na wieniec dożynkowy 2021 - charakterystyka zgłoszonych prac

Konkurs na wieniec dożynkowy 2021 - charakterystyka zgłoszonych prac

Informacje

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi charakterystykami poszczególnych Wieńców Dożynkowych biorących udział w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Dębicy. Opisy zostały opracowane na podstawie informacji zawartych przez twórców wieńców w kartach zgłoszeniowych do konkursu.

Głosy na poszczególne wieńce można oddawać na fanpage’u Powiatu Dębickiego (Facebook). Trzy wieńce, które pod swoimi zdjęciami uzyskają najwięcej głosów w postaci polubień*, otrzymają Nagrodę Publiczności. Głosowanie potrwa do 24 września br. do godz. 15:00.

* Polubienia = wszystkie reakcje dostępne po kliknięciu w przycisk "Lubię to"

 

1.    Koło Energicznych Kobiet w Golemkach - Wieniec został wykonany własnoręcznie przez KEK w Golemkach z tegorocznych ziół i kwiatów.

2.    Koło Gospodyń Klecie - Wieniec wykonany samodzielnie przez członkinie i członków Koła Gospodyń Klecie. Przedstawia wizerunek postaci wybitnego Polaka kard. Stefana Wyszyńskiego. Nawiązuje do przypadającej w tym roku Jego beatyfikacji.

3.    Koło Gospodyń Wiejskich Róża – Wieniec o tematyce regionalnej. Przedstawia Kapliczkę z św. Józefem. Wykonany został z kłosów i ziaren zbóż tegorocznych plonów. Był wity i zdobiony przez KGW w Róży - żywymi i suszonymi kwiatami

4.    KGW w Starej Jastrząbce - Wieniec w kształcie serca zwieńczony krzyżem. Uwity przez panie z KGW pod okiem Pani Teresy Tarnopolskiej.

5.    Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy – Wieniec w kształcie korony, upleciony z pszenicy, gałki i owsa przez członków KGW w Brzeźnicy. Na szczycie drewniany krzyż ozdobiony owocami jarzębiny. W środku korony obraz św. Rodziny. Z racji, że w tym roku obchodzone jest wspomnienie (rok) św. Józefa – patrona rodziny. Obraz namalował na naszą prośbę mieszkaniec naszej miejscowości pan Leszek Kościof. Całość ozdobiona kwiatami – białe lilie – kwiaty św. Józefa, ozdobne słoneczniki, cynie, kocanki, trawa ozdobna oraz zioła – nawłoć, wrotycz. 

6.    Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowej - ,,Piękny bo nasz”  Wieniec dożynkowy wykonało Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowej. Wykonując go, inspirowaliśmy się obrazem w naszej Kaplicy w Bukowej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

7.    KGW w Czarnej – Wieniec nawiązuje swym kształtem do korony, na jego szczycie znajduje się krzyż. W środku spracowane ręce wznoszą się do Chrystusa eucharystycznego. W wieńcu znajduje się również chleb, symbol pokarmu oraz księga Słowa Bożego. Wieniec wykonały członkinie KGW w Czarnej.

8.    KGW w Grabinach - Wieniec w kształcie korony wykonany przez członkinie KGW oraz sołtysa wsi. Wieniec Przedstawia zakończenie prac żniwnych. Wykonany jest z kłosów pszenicy i jęczmienia, ziaren kukurydzy, owsa, rzepaku, pestek dyni oraz nasion lnu. Delikatnie ozdobiony kwiatami.

9.    KGW w Zawadzie – Wieniec przedstawia koguta, wyklejonego kłosami, na drewnianym podeście z tablicą tematyczną. Autor: Teresa Skóra.

10.    KGW Wolanki w Woli Wielkiej - Wieniec w kształcie korony wykonany przez stowarzyszenie KGW Wolanki w Woli Wielkiej. Do wykonania wieńca użyto zbóż jęczmienia, pszenicy, owsa, a także kwiaty i zioła. Podstawa wysypana kaszą gryczaną w barwach narodowych. Obszerne łuki korony uwite z jęczmienia, zwieńczone krzyżem, stanowią symbol korony Matki Boskiej Królowej Polski.

11.    KGW Jaźwiny – Podstawę wieńca dożynkowego stanowi koło – symbol kuli ziemskiej – oplecione kłosami żyta, przetykane czerwonym lnem. Z podstawy wznoszą się 4 pałąki symbolizujące cztery strony świata: udekorowane kłosami pszenicy, jęczmienia, z białymi koszyczkami lnu. Z wnętrza kuli wychodzą 4 „języki” zwite zielonym owsem i przedstawiają 4 żywioły: ogień, wodę, powietrze i zarazy. Na szczycie pałąków umieszczono koronę z dojrzałego owsa z barwami narodowymi, która wieńczy krzyż z fioletowego zatrwianu oraz pszeniczne promienie łaski. Cały wieniec wykonany jest w smutnej, fioletowej kolorystyce, która oddaje nastroje czasu pandemii. Natomiast zielony bukszpan wraz z kolorowymi suchotnikami i zatrwanami, farbowanymi trawami i hortensjami, kwiatami, wykonanymi, z pestek dyni i makaronów oraz żywe kwiecie, niesie nadzieję na lepsze jutro. To symbol naszej wdzięczności za tegoroczne zbiory.

12.    KGW ZASOWIANKI – Wieniec został wykonany przez członkinie KGW „ZASOWIANKI”. Przedstawia Monstrancję. Został wykonany ze zbóż, kwiatów i ziół rosnących na zasowskich polach, łąkach i ogródkach. Między innymi pszenica, jęczmień, owies, mięta, krwawnik, wrotycz, dziurawiec, krwawnica, nawłoć, koper, astry, cynie, zatrwiany, suchołski, słoneczniki, kalina, jarzębina.

13.    Osiedlowe Koło Kobiet w Przyborowie – Wieniec wykonany samodzielnie przez członkinie Osiedlowego Koła Kobiet w Przyborowie. Wieniec przedstawia kopułę zwieńczoną krzyżem. Wykonany jest z kłosów pszenicy, jęczmienia, pszenżyta, wcześniej zebranych przez nas z pól. Do dekoracji użyto siatek uplecionych własnoręcznie ze sznurka, na których umieszczono kwiaty zrobione z pestek dyni, bukieciki z polnych suszonych kwiatów i ziół. Podstawa została udekorowana ziarnami kukurydzy i fasoli. Całość dopełniają wianki z barwnika i żywe kwiaty z ogródków.

14.    MDP przy OSP Korzeniów. Wieniec dożynkowy prezentowany w Kościele Parafialnym w Korzeniowie, przez grupę małych strażaków 15.08.2021 r. Wykonany przez rodziców małych strażaków przy ich małym udziale. Awers: przedstawia świętego Józefa z małym dzieciątkiem, Nawiązuje do roku św. Józefa ogłoszonego w Diecezji Tarnowskiej. Rewers: przedstawia figurę Matki Boskiej Częstochowskiej. Wieniec w kształcie serca symbolizuje czystość serc małych strażaków. Grupa małych strażaków prezentuje wieniec już drugi raz. Rodzice i opiekun MDP chcą wpoić małym dzieciom poszanowanie tradycji i świętości zbiorów.

15.    OSP Braciejowa – Wieniec wykonany z kłosów zbóż kwiatów, przedstawia św. Floriana patrona strażaków. Autorem wieńca jest Ochotnicza Straż Pożarna w Braciejowej.

16.    Sołectwo Wola Żyrakowska – Wieniec ma nadany tytuł „Bierzcie i jedzcie” wykonany przez mieszkańców sołectwa Wola Żyrakowska. Przedstawia dłonie trzymające hostię. Dłonie wyklejone zostały gorczycą, podstawa wieńca została uwita, ozdobiona kwiatami. Hostia uwita ze zbóż i przyozdobiona zielem rosnącym na naszych polach.

17.    jest Stowarzyszenie DLA ZAWIERZBIA - Wieniec pod nazwą „Źródło życia” przedstawia serce w wiklinowym koszu. Serce symbolem setnej rocznicy poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W konstrukcję kosza wpleciono wszystkie rodzaje zbóż. Tj. pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia i pszenżyta z różnych faz ich dojrzewania – od zielonego po żółte. Len, kolorowy zatrwian i różnorodne trawy łąkowe przeplatają się ze zbożami. Serce wyklejone ziarnami bordowej kukurydzy. Wieniec ubogacają żywe mieczyki i zioła wrotycza, mięty, lawendy, nawłoci, krwawnika kopru, macierzanki i rozmarynu.

18.    KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie – Wieniec dożynkowy uwity z tegorocznego zboża: owies, pszenica, jęczmień i żyto. Zboże zbierały członkinie KGW. Własnoręcznie suszyły, układały i wiły. Przedstawia koronę zwieńczoną hostią. Wyciągnięte 4 ramiona przedstawiają prośbę o błogosławieństwo na cztery strony świata. Ozdobiony żywymi kwiatami i zielem z naszych ogrodów.

19.    Wieniec wykonany przez członkinie KGW w Pustkowie Krownicach. Wieniec Przedstawia Obraz św. Józefa, wyklejony zbożami i kaszami. Rama obrazu została wyklejona kłosami tegorocznych zbóż oraz ozdobiona kwiatami. Podstawa została wyklejona zbożami oraz kaszami i opleciona wieńcem z owsa. Wszystko zdobione kwiatami z ogrodów.

20.    Sołectwo Siedliska-Bogusz – Wieniec dożynkowy został wykonany przez mieszkańców Sołectwa Siedliska-Bogusz.

21. Agnieszka Czarnecka - Prezentowany wieniec przedstawia Anioła Stróża z chlebem i wodą. Stelaż czyli dolna część wykonana z druta, a górna część to manekin styropianowy. Całość wykonana jest z kłosów pszenicy. Dzbanek i skrzydła od wewnątrz zrobione kaszą gryczaną. Ozdobiony jest suszonymi kwiatkami: kocanka suchołuska żółta, zatrwian i krwawnik. Wieniec wykonała Agnieszka Czarnecka mieszkanka wsi Smarżowa.

22. Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonany przez członkinie Koła Aktywnych Kobiet z Borowej przedstawia koronę. Powstała ona z kłosów zbóż pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia – zebranych z pól naszych rolników. Efektu kolorystycznego dodały ziarenka kaszy kukurydzianej, korale kaliny, kwiaty ogrodowe, suszony zatrwian oraz trawy.

(nie bierze udziału w głosowaniu internautów)

23. Wieniec został uwity własnoręcznie przez członkinie koła gospodyń w Brzostku z tegorocznych zbóż, kwiatów i ziół. Przedstawia serce i krzyż symbolizujące miłość do Boga i do ziemi, dzięki którym otrzymujemy obfite plony.

(nie bierze udziału w głosowaniu internautów)