Kolejne 6 mln zł dla Powiatu Dębickiego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

InformacjeInne

Większość tej kwoty, bo aż 5 mln zł, przyznano na budowę nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Natomiast 1 mln zł – na budowę chodnika w gminie Żyraków. Dodatkowo 400 tys. zł przypadło Gminie Dębica na budowę przedszkola.

- Bardzo dziękuję panu Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu za to, że rozumie potrzebę wsparcia dla działalności samorządów w kwestii zaspokajania potrzeb mieszkańców – mówi Piotr Chęciek, Starosta Powiatu Dębickiego. Podkreśla również, że otrzymane dofinansowanie jest w dużej mierze zasługą starań parlamentarzystów z naszego regionu.

- Trzeba pamiętać, że środki RFIL były ograniczone, dlatego serdecznie dziękuję za rekomendację naszych inwestycji i za wytężoną pracę panów posłów: Jana Warzechy, Kazimierza Moskala i Krzysztofa Sobolewskiego oraz pana senatora Zdzisława Pupy – zaznacza starosta Chęciek.

- W ramach RFIL w skali całego kraju zostało przyznanych 13 mld zł. Jest to ogromna kwota w porównaniu do poprzednich lat. Te pieniądze mają zasilić inwestycje lokalne, ale też ożywić gospodarkę, przyczynić się do tego, aby nie rosło bezrobocie – mówi Jan Warzecha Poseł na Sejm RP. Parlamentarzysta podsumowuje, że łączne rządowe wsparcie z RFIL dla wszystkich samorządów powiatu dębickiego – przekazane od lipca zeszłego roku – to 30,5 mln zł.

Plany dotyczące nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych zakładają, że jeszcze w tym roku wykonane zostaną roboty budowlane od stanu surowego zamkniętego do stanu wykończeniowego „pod klucz”. Przewidywane prace obejmują m.in.: wyposażenie sali gimnastycznej oraz obiektów sportowych, montaż pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku, instalacji wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych oraz elektrycznych, wykonanie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, stolarki wewnętrznej, budowę ścianek działowych, wykonanie posadzek oraz pozostałe prace wykończeniowe.

Z poprzedniego rozdania RFIL Powiat Dębicki otrzymał na tę inwestycję również 5 mln zł. – Ogólnie na budowę szkoły dostaliśmy łącznie ok. 16 mln zł środków rządowych, a więc przy kosztorysowych 26 mln całkowitej wartości tego zadania, które prawdopodobnie obniżą się do ok. 24 mln kosztów faktycznych, dysponujemy już dofinansowaniem sięgającym 70 procent – zwraca uwagę starosta Piotr Chęciek.

Jak podkreśla, pieniądze otrzymane teraz z funduszu zastąpią własne środki powiatu już zaplanowane w budżecie na budowę ZSS. – W tej sytuacji będziemy mogli przeznaczyć je na inne, bardzo ważne cele, np. zdrowotne czy kulturalne – nie kryje satysfakcji starosta. Dodaje, że w pierwszych dniach kwietnia br. ma nastąpić rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie kolejnego etapu budowy szkoły specjalnej.

Jeżeli natomiast chodzi o budowę chodnika w gminie Żyraków, na którą powiat postarał się o 1 mln zł z RFIL, dotyczy ona miejscowości Mokre i Zasów. – Ten chodnik jest już projektowany i będziemy chcieli jak najszybciej rozpocząć prace budowlane – informuje starosta.

Do tej pory, w okresie od lipca 2020 do marca 2021 roku, sam Powiat Dębicki otrzymał z funduszu w sumie 17 mln zł. W ostatnim rozdaniu 2020 roku samorządowi przyznano 5 mln zł na budowę nowej siedziby ZSS w Dębicy oraz 4 mln zł na budowę chodników w różnych częściach powiatu. Z rozdania indywidualnie skorzystała wtedy również Gmina Jodłowa, która otrzymała 800 tys. zł na realizację 11,45 km sieci wodociągowej.