„SprzątaMy” dębickie lasy

Powiat Dębicki tradycyjnie już włączył się w ogólnopolską akcję sprzątania lasów zorganizowaną lokalnie przez Nadleśnictwo Dębica. W czwartek 23.06.2022 rozpoczęliśmy w okolicach pomnika w lesie na Wolicy i przy zaangażowaniu wielu osób posprzątaliśmy okoliczny teren ze śmieci.

Dzięki obecności leśniczego Andrzeja Trzeciaka posłuchaliśmy też kilku ciekawostek o przyrodzie, prowadzonych aktualnie pracach remontowo-budowlanych w wolickich lasach. W sprzątaniu udział wzięli mieszkańcy Dębicy, m.in. przedstawiciele Dębickiego Klubu Kolarskiego „Gryf”, Dębickiego Klubu Biegacza Maratończyk, Bike Brothers, MTB Dębica, Leśne Trasy Przełajowe - Zielona, Czerwona oraz Zielonej Dębicy.

Popołudniowe sprzątanie zakończyło się tradycyjnym ogniskiem zorganizowanym dzięki uprzejmości dębickiego Nadleśnictwa.

To już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji zainaugurowanej przez Lasy Państwowe. 15 czerwca tegoroczne sprzątanie lasów rozpoczął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych.