Nawet 69 tys. zł na wymianę pieca. Warto skorzystać z popularnego rządowego programu

Ochrona powietrza

Spotkanie otwarte dla zainteresowanych tematem smogu, dotacjami na wymianę pieca czy ulgą termomodernizacyjną odbyło się w miniony poniedziałek (25.04.2022 r.) w Starostwie Powiatowego w Dębicy. Poprowadzili je Karolina Załęska – ekodoradca z Małopolski oraz Leon Nalepa – przedstawiciel Dębickiego Alarmu Smogowego. Powiat reprezentował wicestarosta Adam Pieniążek.

Pani Karolina przedstawiła Podkarpacką Uchwałę Antysmogową (podjętą 23 kwietnia 2018 r.). Dokument ten, wchodząc w życie, wskazał jednocześnie terminy wymiany kotłów i pieców w woj. podkarpackim, które zostały zakupione przed 1 czerwca 2018 r. i aktualnie nie spełniają standardów  zgodnych z 5. klasą  pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń.

Prowadząca zwróciła też uwagę na terminy wymiany kotłów, które przedstawiają się następująco:
•    do 31 grudnia 2021 r. dla kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej,
•    do 31 grudnia 2023 r. dla kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji,
•    do 31 grudnia 2025 r. dla kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji,
•    od 1 stycznia 2028 r. nie będzie można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.

Leon Nalepa informował natomiast o aplikacji mobilnej Airly do sprawdzania jakości i poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Uczestnikom spotkania przekazano również, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie ogłosił, iż od 25 stycznia br. można składać wnioski do trzeciej edycji rządowego programu „Czyste Powietrze”, maksymalna dotacja na termomodernizację i wymianę pieca wynosi do 69 tys. zł, a wysokość zwrotu - do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Więcej informacji można znaleźć  na stronie PORTALU BENEFICJENTA WFOŚiGW w Rzeszowie oraz w Podkarpackiej Uchwale Antysmogowej.

Podkarpacka Uchwała Antysmogowa – kontrole czyli „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”
Podkarpacka Uchwała Antysmogowa – jaki kocioł/do kiedy usunąć?
Dostępne dotacje („Czyste powietrze”, ulga termomodernizacyjna)

Grupa osóbWicestarosta Dębicki przemawiaWicestarosta Dębicki przemawiaOsoba przemawiaOsoby przy stołachOsoba przemawiaPróbki opału na stole