Nauczyciele spotkali się na konferencji w starostwie

Oświata

W piątek 16 września w sali sesyjnej dębickiego starostwa odbyła się konferencja zorganizowana wspólnie przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz Powiat Dębicki. Konferencja poświęcona była zadaniom dyrektora szkoły, przedszkola i placówki oświatowej w kontekście zmian i wyzwań współczesnej edukacji.

Otwierając konferencję, starosta Piotr Chęciek zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stoją przed nauczycielami współczesnej szkoły, zwłaszcza w kontekście wzrostu zachowań depresyjnych wśród młodzieży po pandemii koronawirusa. Z kolei Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, w skład którego wchodzi PCEN – Krystyna Wróblewska wskazała, że zadaniem szkoły jest holistyczne i indywidualne podejście do każdego ucznia, wspieranie w rozwoju nauczycieli i szeroka współpraca z rodzicami. W dalszej części spotkania nauczyciele konsultanci zatrudnieni w PCEN przedstawili ofertę m.in. w obszarze priorytetów ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na bieżący rok szkolny. Tematyka wystąpień była poświęcona następującym zagadnieniom:
1) Doskonalenie kompetencji nauczycieli związane z podnoszeniem jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom;
2) Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży;
3) Zmiany w prawie oświatowym;
4) Wspomaganie wychowawczej roli rodziny;
5) Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Projekt grantowy „Podkarpacie Uczy Cyfrowo III w ramach projektu „Lekcja Enter”.

Na końcu swoje doświadczenia w realizacji programu „Zwolnieni z teorii” zaprezentowała dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, Marta Czekaj, która jednocześnie zachęciła szkoły do zaangażowania się w ten projekt.
Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek ze wszystkich gmin powiatu dębickiego. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Osoba prowadząca konferencję przemawiaStarosta Dębicki przemawiaUczestnicy konferencjiStarosta Dębicki przemawiaOsoba prowadząca konferencję przemawiaOsoba prowadzi wykład