Młodzieżowa Rada Powiatu Dębickiego już wkrótce spotka się na Parkowej

Oświata

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie działalności Młodzieżowej Rady Powiatu Dębickiego. W poniedziałek 10 października 2022 r. w sali sesyjnej dębickiego starostwa spotkały się delegacje z niemal wszystkich szkół ponadpodstawowych powiatu, by omówić wstępne działania dotyczące założenia rady, kompetencje i sposób utworzenia tego opiniodawczego organu.

Spotkanie robocze otworzył inicjator utworzenia MRP – wicestarosta Adam Pieniążek. Opowiedział m.in. o celach powstania gremium, przedstawił procedurę oraz podstawy prawne dotyczące działalności młodzieżowych rad gmin i powiatów, które w zeszłym roku zostały szczegółowo ukonstytuowane w ustawie.

Jak podkreślił wicestarosta, jest to kontynuacja działań sprzed pandemii, ponieważ pierwsze próby powołania rady rozpoczęto jeszcze w 2019 r. – Wszystko wskazywało na to, że uda nam się powołać chętnych do zaangażowania się w strukturach Młodzieżowej Rady Powiatu Dębickiego uczniów szkół średnich, jednak początkiem 2020 r. przyszła pandemia, która zniweczyła te działania – przypomina wicestarosta Adam Pieniążek. – Widząc dzisiejszą obecność reprezentantów prawie wszystkich szkół średnich, nad którymi sprawujemy nadzór, mam nadzieję, a wręcz jestem przekonany, że uda nam się ten pomysł doprowadzić do końca i jeszcze w tym roku odbyć pierwsze posiedzenie 15-osobowego gremium.

Podczas poniedziałkowego spotkania dyrektor Wydziału Edukacji – Anna Wilczyńska uszczegółowiła zasady funkcjonowania rady, przedstawiła procedurę powołania, która – po przyjęciu uchwały przez Radę Powiatu Dębickiego – będzie polegała na przeprowadzeniu w szkołach wyborów, które – w zależności od liczby uczniów w placówce – wyłonią po jednym lub dwóch radnych. Wybrani przedstawiciele zasiądą następnie w 15-osobowej Młodzieżowej Radzie Powiatu i zgodnie ze swoimi kompetencjami wybiorą prezydium, a następnie będą podejmować uchwały.

Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym z 2021 r. Młodzieżowa Rada Powiatu ma pełnić rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie. Jej celem jest uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz możliwość wyrażania opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.