„Bezpieczna Kultura dla Młodych” – powiat wspiera Fundację Misji Obywatelskiej w walce z fake newsami

InformacjeOświata

Projekt Fundacji Misji Obywatelskiej „Bezpieczna Kultura dla Młodych” dotyczy przekłamań i dezinformacji na temat historii i kultury polskiej w globalnych mediach. W 2021 r. Fundacja zorganizowała 12 wykładów dla blisko 400 uczniów i studentów na Podkarpaciu. Większość z nich dostępna jest na profilu FB FMO. - Edukujemy młodych ludzi na temat fake newsów i tego jak nie stać się ofiarą dezinformacji – wyjaśnia Adam Poręba, koordynator projektu i wiceprezes Fundacji.

FMO rozesłała już materiały na temat tego negatywnego zjawiska w globalnych mediach do 60 szkół podstawowych i 40 ponadpodstawowych w woj. podkarpackim. Po spotkaniu Adama Poręby ze starostą Piotrem Chęćkiem trafią one także do szkół w powiecie dębickim. Eksperci Fundacji są również gotowi do spotkań z uczniami.

Jak podkreśla Adam Poręba, obecność fałszywych wiadomości jest zjawiskiem powszechnym. Wyniki badań przeprowadzonych w marcu 2018 r. na zlecenie Komisji Europejskiej pokazują, że 68 proc. obywateli UE spotyka się z fake newsami przynajmniej raz w tygodniu. W Polsce statystyka wynosi nawet 75 proc., a polskie społeczeństwo jest narażone na fake newsy dotyczące zwłaszcza kultury i historii, które mówią np. o „polskich” obozach zagłady.

W materiałach edukacyjnych Fundacji, autorstwa ekspertów Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, można przeczytać, że dezinformacja uprawiana przez różne podmioty często prowadzi m.in. do skłócenia obywateli, wywołania nastrojów paniki, podważania społecznych wartości lub nawet do krótko- i długoterminowej destabilizacji państwa.

WIĘCEJ informacji: https://www.facebook.com/FundacjaMisjiObywatelskiej

DO POBRANIA:

Materiały dla szkół podstawowych
Materiały dla szkół ponadpodstawowych

Starosta Dębicki w trakcie rozmowyUlotki informacyjneStarosta Dębicki w trakcie rozmowyUlotki informacyjne