Zawody w Speedcubingu w Dębicy

Sport

W miniony weekend 15-16 października w Szkole Podstawowej nr 5 w Dębicy odbyły się zawody speedcubingowe polegające na układaniu kostki Rubika na czas. W zawodach wzięło udział 71 zawodników z całej Polski, jeden zawodnik z Węgier, w tym kilkunastu nowicjuszy. Oficjalnego otwarcia dokonał starosta dębicki Piotr Chęciek.

Uczestnicy rywalizowali ze sobą w 9 konkurencjach: kostki 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5, 3x3x3 jedną ręką, pyraminx, square, skewb, clock (który wcale nie jest kostką) i oczywiście królowa tj. kostka 3x3x3. Warto dodać, że w speedcubingu nie ma podziału na kategorie wiekowe i na równi traktowani są kilkulatkowie z doświadczonymi graczami czy seniorami.

Podium zdominowała jedna z nielicznych kobiet w tej dyscyplinie – niezawodna Magdalena Pabisz, która sięgnęła po medale w ośmiu konkurencjach, w tym 6 razy po złoto. Łukasz Burliga 6 razy stanął na podium, a Mateusz Szulik 4 razy. Nasz rodak Maksymilian Kulas zajął 3. miejsce w konkurencji square. Nagrody laureatom wręczali: Michał Maziarka Przewodniczący Rady Powiatu oraz Anna Mazur Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu.

Na widowni chwilami było ciasno, pojawili się  nie tylko rodzice małych zawodników, ale wręcz całe rodziny zaciekawione tym niecodziennym wydarzeniem. Warto również wspomnieć o kilku młodych osobach, które w ramach wolontariatu pomagały między innymi sędziować zawody oraz przygotować i sprzątać salę po zawodach. Była  to młodzież z dębickich szkół: Paulina Kujawska, Anna Jasek, Maja Kołodziej, Alan Sypień, Kamil Kędra, Wiktor Gromadzki, Maksymilian Kulas, Paweł Szczepański, Jan Szczepański.

Głównym organizatorem zawodów był Cube4Fun. Wsparcie finansowe przekazał Powiat Dębicki, a organizacyjne – dyrektor SP 5 Wiesław Broda.

Wyniki z poszczególnych konkurencji:
Pyraminx - 1. Magdalena Pabisz, 2. Cyprian Doza, 3. Rafał Waryszak;
Kostka 2x2x2 - 1. Łukasz Burliga, 2. Magdalena Pabisz, 3. Bartłomiej Owczarek;
Kostka 4x4x4 - 1. Magdalena Pabisz, 2. Mateusz Szulik, 3. Łukasz Burliga;
Kostka 3x3x3 jedną ręką - 1. Magdalena Pabisz, 2. Bartłomiej Owczarek, 3. Łukasz Burliga;
Square - 1. Jakub Hamkało, 2. Mateusz Szulik, 3. Maksymilian Kulas;
Clock - 1. Magdalena Pabisz, 2. Maciej Skowroński, 3. Hubert Firek;
Skewb - 1. Łukasz Burliga 2. Magdalena Pabisz, 3. Mateusz Szulik;
Kostka 5x5x5 - 1. Magdalena Pabisz, 2. Mateusz Szulik, 3.Łukasz Burliga;
Kostka 3x3x3 - 1. Magdalena Pabisz, 2. Bartłomiej Owczarek, 3. Łukasz Burliga.

Tekst i zdjęcia udostępnione przez organizatora zawodów.