Umowa na opracowanie Koncepcji programowej dla obwodnicy Pilzna już podpisana!

InformacjeInwestycje

- Obwodnica Pilzna, która powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, to kluczowa inwestycja dla miasta, jak i całego województwa podkarpackiego. Dzięki niej znacząco zmniejszy się ruch tranzytowy w centrum miejscowości, co w efekcie poprawi poziom bezpieczeństwa i komfort zarówno mieszkańców, jak i kierowców – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Pilźnie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W konferencji udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatów dębickiego i jasielskiego, miasta Pilzna, a także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podpisana umowa na wykonanie Koncepcji programowej (KP) dla budowy obwodnicy Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73 zakłada, że za kwotę 1 496 743,95 zł opracuje ją Pracownia Inżynierska KLOTOIDA. Tym samym wszystkie podkarpackie obwodnice, ujęte w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, są już na etapie opracowywania dokumentacji.

Do zadań wykonawcy będzie należało wykonanie w terminie 12 miesięcy Koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym. KP doprecyzuje przyjęte wstępnie rozwiązania projektowe obwodnicy, w tym przedstawi wariantowe rozwiązania skrzyżowań, obiektów inżynierskich, a także sposobu zabezpieczenia posadowienia nasypu drogowego. Jej celem będzie umożliwienie ustalenia ostatecznych rozwiązań projektowych i technologii realizacji. Uściśli także zakres rzeczowy i finansowy inwestycji, czyli określi założenia dla jej realizacji w systemie Projektuj i buduj.

Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 2,6 km. Wybudowane zostaną skrzyżowania jednopoziomowe (ronda) i dodatkowe jezdnie zapewniające obsługę przyległego terenu. Powstaną także obiekty inżynierskie (jeden most i jeden wiadukt), urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica swój przebieg rozpocznie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 i ul. Lwowskiej (DK73) w Pilźnie, gdzie zaprojektowano skrzyżowanie typu rondo. Dalej inwestycja przetnie rzekę Dulcza, a na końcowym odcinku włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 73 za pomocą ronda. Będzie ono zlokalizowane w odległości ok. 1,2 km za istniejącym skrzyżowaniem z drogą gminną w kierunku Jasła. Koniec obwodnicy zaprojektowano w miejscowości Strzegocice (początek planowanej rozbudowy DK73 na odcinku Pilzno - Brzostek). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona do 2027 r.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Pilzna jest wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych, jaki koncentruje się w mieście z kierunków wschodniego i zachodniego. Chodzi przede wszystkim o podróżujących drogą krajową nr 94 oraz autostradą A4 w kierunku Jasła i dalej Krosna. Przebieg DK73 łączy korytarz transportowy DK94/A4 z drogą krajową nr 28, stanowiącą główny kręgosłup komunikacyjny południowej części województw podkarpackiego i małopolskiego. Dzięki realizacji tej obwodnicy, ruch tranzytowy znacząco zmniejszy się w centrum miejscowości.

INWESTYCJA NA MAPIE

Źródło: GDDKiA, Oddział Rzeszów

Wiceminister Infrastruktury przemawiaStarosta Dębicki przemawiaOkolice Pilzna, ujęcie z dronaPoseł na Sejm RP przemawiaOkolice Pilzna, ujęcie z dronaWiceminister Infrastruktury przemawiaWiceminister Infrastruktury przemawiaWiceminister Infrastruktury przemawiaWicewojewoda Podkarpacki przemawiaStarosta Dębicki przemawiaStarosta Jasielski przemawiaBurmistrz Pilzna przemawiaDyrektor GDDKiA w Rzeszowie przemawia