rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

2564787444-21Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach patriotyczno–religijnych na Górze Śmierci w Gminie Dębica, gdzie w latach 1940-1944 zginęło kilkanaście tysięcy jeńców różnej narodowości, przetrzymywanych w niemieckich obozach pracy przymusowej. Każdego roku żywi oddają tutaj hołd pomordowanym. W obchodach biorą udział również byli więźniowie oraz ich krewni.

Uroczystości odbyły się dzisiaj (24 kwietnia br.). Rozpoczęto je odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie młodzież zaprezentowała część artystyczną, poświęconą pamięci Stanisławy Leszczyńskiej – położnej i więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, która opisała swoje przeżycia w „Raporcie położnej z Oświęcimia”.


Następnie odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Obchody zorganizowała Gmina Dębica przy wsparciu m.in. Powiatu Dębickiego, który reprezentowali Starosta Piotr Chęciek, Wicestarosta Adam Pieniążek oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Mazur.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

5522488-3Inteligentny system identyfikacji pieszego, który ma zwracać uwagę kierowców, sprawia że zainstalowane lampy LED, animowane znaki D-6 oraz doświetlenie aktywują się w momencie, gdy do pasów podchodzi pieszy. System zostanie zamontowany w trzech newralgicznych punktach drogi powiatowej nr 1295R w Dębicy.

 

Będą to przejścia dla pieszych na ulicach: Krakowskiej (pasy naprzeciwko szpitala) oraz Rzeszowskiej (vis-à-vis placu Gryfitów i naprzeciwko Zespołu Szkół Zawodowych nr 1).

 

Ze statystyk policji wynika, że na tych trzech przejściach, w ciągu ostatnich kilku lat, doszło do 22 niebezpiecznych sytuacji drogowych z udziałem pieszych, z czego aż cztery to wypadki śmiertelne. Stąd potrzeba realizacji inwestycji, która ma w znaczącym stopniu obniżyć ryzyko występowania podobnych zdarzeń w przyszłości.

 

Całość zadania ma kosztować 119,5 tys. zł. Większa część tej kwoty - 100 tys. zł - stanowi dotacja z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Inteligentny system zostanie zainstalowany do końca listopada br. w ramach przygotowanego przez Zarząd Dróg Powiatowych projektu „Poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez montaż aktywnych przejść dla pieszych przy ul. Krakowskiej oraz ul. Rzeszowskiej (2 szt.) w Dębicy wraz z doświetleniem”.

 

Projekt obejmuje także spotkania uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9, PSP nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego dębickiej Komendy Powiatowej Policji w celu podniesienia wiedzy wśród uczestników ruchu drogowego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

wielkanoc 2019 powiat ol

sesjaOBWIESZCZENIE o zwołaniu VII Sesji Rady Powiatu Dębickiego, która odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego przy ul. Parkowej 28 w Dębicy.

siedziba starostwaW dniu 19 kwietnia 2019 r. w Wielki Piątek skróceniu ulega czas pracy Starostwa Powiatowego w Dębicy do godz. 13:00.

 

Do godz. 15:30 będą pełnione dyżury pracowników w Wydziale Komunikacji i Transportu, w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru oraz w Kancelarii Ogólnej. Za utrudnienia przepraszamy.

ogniwko-3222255-17W konkursie wzięło udział 73 uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Dębicy, Rzeszowa, Mielca, Bochni i Baranowa Sandomierskiego. Swoje dzieła - poza konkursem - prezentowali również starsi modelarze.

 

Wśród replik, które budziły największe zainteresowanie, znalazł się statek kosmiczny - Sokół Milenium - zbudowany z 7,5 tys. klocków LEGO oraz dwupoziomowa makieta kolejowa z jeżdżącymi pociągami.

 

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany przez Koło Historyczno-Modelarskie "Ogniwko" w Zespole Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy, przy wsparciu finansowym Powiatu Dębickiego. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

555588887777444-11Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w konferencji „Instrumenty współpracy dla przedsiębiorców”, zorganizowanej przez Powiat Dębicki, Stowarzyszenie Dębicki klub Biznesu oraz Centrum Medyczne „Medyk”.


To ostatnie działa na podkarpackim rynku od 30 lat, a niedługo uruchomi swój kolejny oddział również w Dębicy. Będzie się on mieścił się przy ul. Kwiatkowskiego, w budynku zajmowanym niegdyś przez hotel.


„Medyk” będzie w Dębicy świadczył usługi z zakresu lecznictwa, rehabilitacji medycznej i wieloprofilowej diagnostyki. Uruchomienie oddziału centrum ma przede wszystkim zaowocować poszerzeniem oferty usług dla pacjentów w powiecie dębickim.


Ponadstandardowa opieka medyczna była jednym z tematów poruszanych podczas konferencji, która odbyła się 12 kwietnia br. W trakcie spotkania przedstawiciel Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego omawiał także kwestie związane z właściwą obsługą inwestorów w kontekście udzielania pożyczek na działalność bieżącą oraz finansowania inwestycji w UE. Natomiast reprezentant Podkarpackiego Centrum Innowacji mówił o korzyściach wynikających z łączenia biznesu z nauką.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

77788855522-26Blisko 40 wystawców prezentowało wczoraj (14 kwietnia br.) swoje stoiska podczas Kiermaszu Wielkanocnego połączonego z XIII Powiatowym Konkursem na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Na stołach królowały regionalne przysmaki, przepiękne dekoracje, a nowoczesność ciekawie łączyła się z tradycją.


Podczas imprezy było gwarno, kolorowo, świątecznie i śpiewnie, bo dla wszystkich grały na wesołą nutę Zespół Ludowy Morsy oraz nieformalna grupa Łączy Nas Talent. Każdy mógł popróbować świątecznych specjałów, podpytać o przepisy, metody i pomysły na wykonanie wielkanocnych ozdób. A w razie chęci zwiedzający mogli kupić prezentowane rękodzieło i wyroby. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza misternie wykonane pisanki.


Uczestnicy XIII Powiatowego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową startowali w czterech kategoriach: najpiękniejsze pisanki, współczesne ozdoby wielkanocne, stół wielkanocny oraz ciasto wielkanocne. Przygotowania do konkursu wymagały wielu przygotowań, jednak nie brakowało chętnych, którzy chcieli podzielić się efektami swojej pracy.


O wyborze najlepszych decydowało jury. Członkami komisji konkursowej byli: Katarzyna Weselak – właścicielka kawiarni „Sernik w koronce” w Dębicy, Bernadetta Mardeusz – mistrzyni w tworzeniu figurek, dekoracji i modeli z masy solnej, Ewelina Kuś – radna Rady Powiatu Dębickiego i zastępca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy, Anna Zboch – redaktor Radia RDN Małopolska oraz Roman Przewoźnik – nauczyciel plastyki w dębickiej Szkole Podstawowej nr 3.


Każdy z wystawców otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy - nagrody ufundowane przez Powiat Dębicki. Wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

 

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

2514256333-60Celne riposty i mocne argumenty dyktowały dziś (10 kwietnia br.) tempo Finału VI Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Młodzi dyskutanci spierali się na argumenty za i przeciw tezom, głoszącym, że „wolność jest wartością cenniejszą niż bezpieczeństwo”, „ograniczanie wolności słowa to dobra metoda walki z mową nienawiści”, a „bycie uczciwym jest nieopłacalne”. Patronat nad wydarzeniem objęło Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.


Ostatnie poprawki i przygotowania, potrzeba błyskawicznego reagowania na wystąpienia oponentów i tylko cztery minuty dla każdego mówcy, by zyskać poparcie słuchaczy i przekonać lożę mędrców do swoich racji. Uczestnikom debat towarzyszyły silne emocje. Jednak znalazła się również chwila na odrobinę relaksującej zabawy. Koniec końców przebojowa i elokwentna młodzież świetnie radziła sobie ze stresem i trudnymi tematami.


Zmagania uczniów oceniało jury, w którym zasiadały osoby na co dzień związane z kulturą, edukacją, działalnością społeczną, samorządową i dziennikarską. Lożę mędrców tworzyli: Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Mateusz Domaradzki – Radny Rady Powiatu Dębickiego, Bartłomiej Ziaja – Radny Rady Miejskiej w Brzostku, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i aktywny działacz ruchu Debat Oksfordzkich, Marcin Lewandowski - Prezes Stowarzyszenia Nowe Przestrzenie oraz pomysłodawca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej oraz Janusz Grajcar – Dziennikarz Tygodnika Obserwator Lokalny. W roli eksperta wystąpił Paweł Nowak – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.


W finale turnieju wzięła udział młodzież z trzech dębickich szkół ponadgimnazjalnych. Wystartowały drużyny: II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zwycięstwo wywalczyła reprezentacja „Kwiatka”. Druga lokata przypadła w udziale uczniom II LO, natomiast „Ekonomik” uplasował się na trzecim miejscu. Najlepszym mówcą turnieju został Grzegorz Matłok z dębickiego Zespołu Szkół nr 2.


VI Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, przy współpracy z II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

125412555555555-20Władze Powiatu Dębickiego, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi dębickiej, poczty sztandarowe i reprezentanci związków kombatanckich oddali hołd rodakom pomordowanym 79 lat temu przez NKWD i pochowanym w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Zebrani uczcili także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 9 lat.


Uroczystości odbyły się dziś (5 kwietnia br.) na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie rosną dęby katyńskie i znajdują się tablice z nazwiskami zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów wojska polskiego. Stoi tu również pomnik – „Memoriał Smoleński”. Na znak szacunku dla wszystkich osób, które upamiętniono w tym wyjątkowym miejscu, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powiat Dębicki reprezentowali Starosta Piotr Chęciek oraz Wicestarosta Adam Pieniążek. W trakcie uroczystości odczytano też apel pamięci. Oprawę artystyczną obchodów tradycyjnie już zapewnili nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Wł. Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.


W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

  • 03 Maj
    Powiatowe obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja na Dębickim Rynku, godz. 10:30. All Day

  • 10 Maj
    Powiatowy Etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy, godz. 9:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie