125412555555555-20Władze Powiatu Dębickiego, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi dębickiej, poczty sztandarowe i reprezentanci związków kombatanckich oddali hołd rodakom pomordowanym 79 lat temu przez NKWD i pochowanym w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Zebrani uczcili także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 9 lat.

Uroczystości odbyły się dziś (5 kwietnia br.) na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie rosną dęby katyńskie i znajdują się tablice z nazwiskami zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów wojska polskiego. Stoi tu również pomnik – „Memoriał Smoleński”. Na znak szacunku dla wszystkich osób, które upamiętniono w tym wyjątkowym miejscu, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powiat Dębicki reprezentowali Starosta Piotr Chęciek oraz Wicestarosta Adam Pieniążek. W trakcie uroczystości odczytano też apel pamięci. Oprawę artystyczną obchodów tradycyjnie już zapewnili nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Wł. Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.

W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.

ZOBACZ FILM

• 25 Sie
    Dożynki Powiatowe w Straszęcinie, godz. 15:00. All Day

• 25 Sie