rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

125412555555555-20Władze Powiatu Dębickiego, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi dębickiej, poczty sztandarowe i reprezentanci związków kombatanckich oddali hołd rodakom pomordowanym 79 lat temu przez NKWD i pochowanym w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Zebrani uczcili także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 9 lat.


Uroczystości odbyły się dziś (5 kwietnia br.) na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie rosną dęby katyńskie i znajdują się tablice z nazwiskami zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów wojska polskiego. Stoi tu również pomnik – „Memoriał Smoleński”. Na znak szacunku dla wszystkich osób, które upamiętniono w tym wyjątkowym miejscu, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powiat Dębicki reprezentowali Starosta Piotr Chęciek oraz Wicestarosta Adam Pieniążek. W trakcie uroczystości odczytano też apel pamięci. Oprawę artystyczną obchodów tradycyjnie już zapewnili nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Wł. Jagiełły oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.


W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

  • 25 Sie
    Dożynki Powiatowe w Straszęcinie, godz. 15:00. All Day

  • 25 Sie
    Koncert Zespołu DODA&VIRGIN z okazji Dożynek Powiatowych w Straszęcinie, godz. 20:00. All Day

  • 30 Lis
    Kabaret Moralnego Niepokoju – nowy program „Tego jeszcze nie grali” Dom Kultury „MORS” w Dębicy, godz. 16:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie