rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

GMINA CZARNAczarna300

Urząd Gminy
ul. Dworcowa 6
39-215 Czarna
tel. 14 676 10 30
fax 14 676 14 42

www.czarna.com.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Gmina Czarna położona w zachodniej części województwa podkarpackiego, jest najbardziej na zachód wysuniętą gminą powiatu dębickiego. W jej skład wchodzi 14 sołectw. Przebiega przez nią linia kolejowa Kraków-Przemyśl.

36% powierzchni gminy (południowa i zachodnia część) zajmują lasy i są one chlubą naszego terenu. Wśród nich znajdują się rezerwaty przyrody: w Głowaczowej „Rezerwat Torfy”, w miejscowości Stary Jawornik – rezerwat „Stary Jawornik”, gdzie ochronie podlega roślinność torfowisk położonych wśród leśnych wydm. Osobliwością torfowisk jest owadożerna rosiczka okrągłolistna. W lasach występują stawy, naturalne siedlisko ptactwa wodno-błotnego. Na południowym pograniczu gminy projektowany jest następny rezerwat przyrody. W miejscowości Żdżary jest aleja dębowa – pomnik przyrody. Wśród okazów drzew – 600. letni dąb o obwodzie 680 cm.

Wśród lasów sosnowych, w miejscowości Chotowa położony jest ośrodek wypoczynkowy ze sztucznym zalewem o powierzchni 6 ha, w którym oprócz kąpieli można korzystać z kajaków i rowerów wodnych. W sezonie letnim organizowane są tu kolonie letnie, wczasy (komfortowe i estetycznie urządzone domki kempingowe). Teren gminy obfituje w dużą ilość dróg i ścieżek leśnych – idealnych do organizowania wycieczek pieszych i rowerowych.

Czarna jest gminą typowo rolniczą specjalizującą się w uprawie ziemniaka sadzeniaka i ziemniaka jadalnego.

Wszystkie miejscowości gminy są zgazyfikowane, prawie w każdym domu znajduje się telefon. Gmina może się poszczycić doskonałą bazą oświatową - nowe szkoły, nowe sale gimnastyczne.

  • 12 Gru
    XIII Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego „Włącz myślenie, szanuj jedzenie” w Starostwie Powiatowym w Dębicy, godz. 10.00. 00:00 to 00:00

  • 13 Gru
    V Wojewódzki Festiwal Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością "I Ty Masz Talent", Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie-Os., godz. 9.30. 09:30 to 10:30

  • 15 Gru
    Memoriał Dębickich Mistrzów - K. Lipienia, R. Świerada, A. Skrzydlewskiego na hali sportowej przy ul. Lisa 2 w Dębicy. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie