124 05Kilkaset osób uczestniczyło w obchodach 73. rocznicy akcji „Burza” i bitwy w rejonie polany Kałużówka. Zebrani oddali hołd bohaterom walczącym o wolną Polskę. Uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w niedzielę 27 sierpnia br. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Obchody na leśnej polanie, które poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem przy drodze Braciejowa - Południk, zgromadziły przedstawicieli różnych środowisk. Ważną częścią niedzielnych obchodów była msza święta w intencji ojczyzny.

Podczas uroczystości Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła został uhonorowany Medalem Pro Patria, który nadawany jest osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Pozostałe osoby, które otrzymały to wyróżnienie to: Adamek Paweł, Borek Jan, Cebula Mateusz, Chęciek Piotr, Czapla Tomasz, Ćwik Bronisław, Gołębiowska Ewa, Iwasieczko Wojciech, Kwiatek Andrzej, Lis Andrzej, Lis Artur, Pajura Ryszard, Pawlus Wiesława, Pękala Ryszard, Reguła Andrzej, Szewczyk Mariusz, Świerk Stanisław, Warzecha Jan.

Na zakończenie uroczystości odczytano apel poległych po którym nastąpiła salwa honorowa, a następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika na Kałużówce. Powiat Dębicki reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła, Sekretarz Powiatu Michał Prażak oraz Radna Powiatu Lucyna Samborska.

ZOBACZ FILM

• 25 Lis
    Obchody 70-lecia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Msza Św. w Kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy, godz. 11:00. All Day

• 27 Lis