rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

lacznik mPrawie 40 mln złotych udało się zdobyć na budowę łącznika A4 Straszęcin - Dębica oraz łącznika wschodniego A4 Dębica - Wschód (Zawada - Pustynia).

- W dębickim starostwie opracowaliśmy projekt łącznika dotyczącego Węzła Autostrady A4 - Dębica Zachód. Składa się on z dwóch etapów. - Pierwszy, pod nazwą „Łącznik Węzeł Zachodni A4 - Straszęcin - Dębica”, przeszedł już wstępną weryfikację i z najwyższą liczbą punktów spośród wszystkich zgłoszonych zadań na Podkarpaciu, został wybrany przez Zarząd Województwa do dofinansowania w wysokości blisko 15 mln zł - informuje Mateusz Pasek Wicestarosta Powiatu Dębickiego. Na wykonanie drugiego etapu, czyli „Budowę Mostu przez rzekę Wisłokę w ciągu drogi powiatowej Dębica - Straszęcin - Grabiny z Dojazdami”, Zarząd Dróg Powiatowych otrzymał ze środków RPO podobną kwotę. Na tym etapie zaplanowana jest budowa mostu na Wisłoce w Straszęcinie, który zastąpiłby stary obiekt.

Łącznik zachodni nie jest jedynym, o którego budowę zabiegają przedstawiciele powiatu.

- W przypadku zadania „Budowa Łącznika od Węzła Autostrady A4 Dębica - Wschód do Drogi Krajowej nr 4 i Drogi Wojewódzkiej 985 (Zawada - Pustynia)”, wartość dotacji wynosi ponad 9 mln zł. W ramach inwestycji ma nastąpić m.in. przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej Zawada - Pustynia na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką Nagnajów - Baranów Sandomierski - Mielec - Dębica do węzła autostrady A4 - Dębica Wschód i dalej w kierunku drogi krajowej nr 94 w Zawadzie. Powstanie tam również rondo na skrzyżowaniu tych dróg - relacjonuje Wicestarosta Mateusz Pasek. Harmonogram realizacji projektu zakłada, że pierwsze roboty budowlane będą mogły ruszyć początkiem 2018 r.

Oba projekty budowy łączników wschodniego w Zawadzie - Pustyni oraz zachodniego w Żyrakowie - Straszęcinie zostały bardzo wysoko ocenione przez władze województwa.

Wniosek o dofinansowanie budowy mostu przez rzekę Wisłokę  w ciągu drogi powiatowej Dębica - Straszęcin - Grabiny uzyskał pierwsze miejsce w Województwie Podkarpackim i otrzymał 90 pkt. Natomiast drugi wniosek na budowę łącznika od węzła autostrady A4 Dębica - Wschód do DK4 i DW 985 (Zawada - Pustynia) znalazł się w pierwszej piątce najlepiej ocenionych wniosków w woj. Podkarpackim.

- Obecnie trwają prace końcowe w zakresie przygotowywania dokumentacji potrzebnej do podpisania umowy o dofinansowanie - wyjaśnia Andrzej Reguła Starosta Powiatu Dębickiego. Kilka tygodni temu zwróciliśmy się do władz województwa z prośbą o przesunięcie terminu podpisania umowy na dofinansowanie budowy łącznika zachodniego. Wynikało to z konieczności uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych. Na chwilę obecną prowadzony jest ostatni etap prac projektowych. Pod koniec lipca do Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo z Departamentu Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO, że Zarząd Województwa Podkarpackiego wyraził zgodę na dostarczenie niezbędnych dokumentów do 30 września 2017, co nie zaburzy harmonogramu realizacji zaplanowanych działań - dodaje Starosta Andrzej Reguła.

 

ZOBACZ FILM

  • 19 Lip
    XLIX Sesja Rady Powiatu Dębickiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dębicy, ul. Parkowa 28, sala sesyjna - IV piętro, godz. 13:00. All Day

  • 26 Sie
    74. Rocznica Akcji "BURZA" i Bitwy na Kałużówce na polanie Kałużówka, godz. 9:30. All Day

  • 02 Wrz
    Dożynki Powiatowe na boisku szkolnym przy ZS w Jodłowej, godz. 17:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie