78965412-7Około 70 osób uczciło w piątek (21 lipca br.) pamięć ludności żydowskiej, która zginęła z rąk hitlerowców podczas zagłady dębickiego getta w lipcu 1942 roku. Kwiaty złożono w parku jordanowskim, gdzie znajdowało się getto, przy obelisku rodziny Mikołajkowów, ukrywającej w tamtym tragicznym czasie Żydów, a także w lesie Wolica - przy masowym grobie ok. 500 pomordowanych.

W uroczystościach - zorganizowanych przez Urząd Miejski i Muzeum Regionalne w Dębicy - wzięli udział mieszkańcy i samorządowcy ziemi dębickiej oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, m.in. Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie, krakowski rabin Avi Baumol i wysłannik Naczelnego Rabina RP Szubrycha, którego rodzice pochodzili z Dębicy, gdzie podczas okupacji zostali zamordowani, a także profesor Jonathan Webber. Powiat Dębicki reprezentowali: Katarzyna Rokosz, Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Wiesław Lada, Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego oraz Michał Prażak, Sekretarz Starostwa Powiatowego w Dębicy.

Obchody zakończył koncert Bartłomieja Prucnala na dębickim Rynku.

ZOBACZ ZDJĘCIA (udostępnione przez UM w Dębicy)

• 26 Wrz
    Akcja Sprzątania Świata pod hasłem "Nie ma śmieci – są surowce" w lasach powiatu dębickiego, godz. 8:30 - 13:30. All Day

• 27 Wrz